Syrští uprchlíci v Libanonu: Usadit se nesmějí, odjet jinam nemůžou a do Sýrie se bojí vrátit

Každý pátý člověk v Libanonu je syrský uprchlík. Až jeden a půl miliónu Syřanů přitom nesmí v zemi pracovat a většina z nich je závislá na mezinárodní pomoci. Do žádné jiné země se z Libanonu prakticky nedostanou a situace v Sýrii jim návrat domů zřejmě ještě dlouho neumožní. V improvizovaných táborech podél libanonsko-syrské hranice tak roste zoufalství. Někteří utečenci ale proti němu aktivně bojují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži z tábora se scházejí na lavičce k podvečerním učeným disputacím

Muži z tábora se scházejí na lavičce k podvečerním učeným disputacím | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Safván povzbuzuje k jídlu a na zemi ve stanu kolem prostřeného ubrusu se dáváme do iftáru, tedy ramadánové večeře po celodenním půstu.

Jsou tu datle, sladký džus, dva druhy rýže, pečené kuře, opékané brambory s česnekem, jogurt, polévka a několik salátů. Jedí s námi Safvánova žena Zajnab, jejich čtyři kluci a Abú Chálid, což je šavíš, tedy něco jako starosta tábora.

"Koupili jsme dřevěnou kostru stanu a sami jsme ji dodělali. Tady je kuchyň, za závěsem koupelna s teplou i studenou vodou a tady máme ložnici."

Přehrát

00:00 / 00:00

Milión a půl syrských běženců v Libanonu si připadá jako ve vězení. V jednom z provizorních táborů natáčel zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Safván mě provází po svém 2+kk. Se ženou už tu leccos dovedli skoro k dokonalosti. Kostru pokrývá zvenku plachta, zevnitř ji Safván pobil izolací z polystyrenu a staniolu. Podlahy stanu už vybetonoval a v "obýváku" na ni dokonce položil dlažbu.

Občas si prý i zatancují, ukazuje mi Safván svůj bubínek. Mě ale fascinuje knihovna, která zabírá velkou část stanu. Děti tu mají spoustu učebnic, tužek, pravítek a sešitů. Podle pořádku je na první pohled je zjevné, že maminka Zajnab je učitelka. V táboře teď vede školu.

"Je to plnohodnotné vyučování. Zpočátku budila škola ve stanu dojem, že je to jen nějaké rozptýlení. Jakmile jsem ale začala s dětmi pořádnou výuku, rodiče pochopili, že to myslím vážně,“ říká.

Tábor s číslem 010 má 17 stanů. Všichni se tedy dobře znají a jak mi říká Safván, vesměs jsou tu lidé pocházející z velkého města. Holky teď uklízejí uličku, před stany vznikají upravené předzahrádky se zeleninou nebo květinami a z klecí zpívají kanárci, které mají Syřané tolik rádi.

Květinový záhonek před stanem profesora filozofie | Foto: Štěpán Macháček

U jednoho stanu se na podvečerní lavičce schází táborová inteligence, včetně jednoho profesora filozofie, a diskutuje o staroarabských básnících.

Tábor leží skoro na hranicích se Sýrií, Safván ale o brzkém návratu pochybuje. "V našem Homsu už je v podstatě klid. Ale jaké máme záruky? Režim se na ty, kteří utekli, dívá jako na zrádce. Podle Asadovy logiky jsou ti, kdo nebojovali s ním, prostě proti němu."

Safván se bojí odplaty, věznění, či mučení ze strany syrské bezpečnosti, kterého byl mnohokrát svědkem i před válkou. V Homsu měl přitom velkou drůbežárnu a žena Zajnab učila na škole angličtinu. Žili si vysoko nad syrským průměrem a bydleli ve velikém moderním bytě.

"Pokud by byly záruky třeba mezinárodního společenství, nastal skutečný mír, tak se okamžitě vrátíme. Já jsem proti válce a jsem i proti jakýmkoliv ozbrojeným skupinám," dodává Safván.

Tady na lavičce před stanem přitom zaznívají i varovné myšlenky. Konkrétně že v mnoha uprchlických táborech postupně vyrůstá mladá generace bez vzdělání a jakékoliv perspektivy. Extremizmus tu pak bude mít velice úrodnou půdu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme