Ta hrůza se může opakovat, připomněli si němečtí poslanci nástup Hitlera
V den 80. výročí nástupu Adolfa Hitlera k moci zasedal i německý parlament. Před poslanci tak zaznělo několik proslovů týkajících se smutného jubilea.
„Jsem přesvědčená, že se to může kdykoli opakovat," varovala ve Spolkovém sněmu devadesátiletá židovská spisovatelka Inge Deutschkronová u příležitosti uctění památky milionů obětí nacistické perzekuce.
Připomněla, jak natlačeni tělo na tělo stáli lidé 30.ledna 1933 na chodnících a s hořícími pochodněmi nadšeně zdravili mašírující vojáky SA, vojáky, kteří zpívali o tom, že dobře se povede v okamžiku, kdy potečou proudy židovské krve.
Zavzpomínala také spisovatelka na dobu, kdy Židé museli chodit s hvězdou na klopě, většina lidí prý jako by se dívala skrze ni.
Sama holocaust s matkou přežila díky pomoci přátel v německém podzemí.
„Nikdy mě neopustil pocit viny, že právě já jsem přežila, že jsem nebyla odhalena,“ řekla spisovatelka, která bojuje o to, aby osud, který potkal její známé a přátele, neupadl v zapomnění a aby se nikdy neopakoval.
Zasloužila se například o to, aby v Berlíně vyrostl pomník na koleji číslo 17, odkud mířily na cestu bez návratu vlaky plné berlínských Židů.
Berlín mapuje Hitlerův nástup k moci příznačně v Topografii teroru
Číst článek
Před poslanci se ohradila proti slovům prvního poválečného prezidenta Adenaura, že většina Němců židům během války pomáhala.
Kromě pamětnice měli proslov i politici. „Vše, co potřebuje zlo ke svému vítězství, je mlčení většiny,“ prohlásil dnes předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert.
Je už tradice, že v německém spolkovém sněmu v den výročí osvobození Osvětimi vystupují oběti tehdejší hrůzovlády. Letos se vzpomínka o tři dny posunula na výročí nástupu Hitlera k moci.