Ta hrůza se může opakovat, připomněli si němečtí poslanci nástup Hitlera

V den 80. výročí nástupu Adolfa Hitlera k moci zasedal i německý parlament. Před poslanci tak zaznělo několik proslovů týkajících se smutného jubilea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Bundestagu, Berlín, Německo | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Jsem přesvědčená, že se to může kdykoli opakovat," varovala ve Spolkovém sněmu devadesátiletá židovská spisovatelka Inge Deutschkronová u příležitosti uctění památky milionů obětí nacistické perzekuce.

Připomněla, jak natlačeni tělo na tělo stáli lidé 30.ledna 1933 na chodnících a s hořícími pochodněmi nadšeně zdravili mašírující vojáky SA, vojáky, kteří zpívali o tom, že dobře se povede v okamžiku, kdy potečou proudy židovské krve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Zavzpomínala také spisovatelka na dobu, kdy Židé museli chodit s hvězdou na klopě, většina lidí prý jako by se dívala skrze ni.

Sama holocaust s matkou přežila díky pomoci přátel v německém podzemí.

„Nikdy mě neopustil pocit viny, že právě já jsem přežila, že jsem nebyla odhalena,“ řekla spisovatelka, která bojuje o to, aby osud, který potkal její známé a přátele, neupadl v zapomnění a aby se nikdy neopakoval.

Zasloužila se například o to, aby v Berlíně vyrostl pomník na koleji číslo 17, odkud mířily na cestu bez návratu vlaky plné berlínských Židů.

Berlín mapuje Hitlerův nástup k moci příznačně v Topografii teroru

Číst článek

Před poslanci se ohradila proti slovům prvního poválečného prezidenta Adenaura, že většina Němců židům během války pomáhala.

Kromě pamětnice měli proslov i politici. „Vše, co potřebuje zlo ke svému vítězství, je mlčení většiny,“ prohlásil dnes předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert.

Je už tradice, že v německém spolkovém sněmu v den výročí osvobození Osvětimi vystupují oběti tehdejší hrůzovlády. Letos se vzpomínka o tři dny posunula na výročí nástupu Hitlera k moci.

Klára Stejskalová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme