Taliban: Americké nálety si vyžádaly stovky obětí

Spojenecké letouny ve čtvrtek znovu útočily na teroristické cíle v Afghánistánu. Při bombardování Kábulu byl zasažen muniční sklad. O život tam přišlo podle agentury Reuters, která se odvolává na svědky, sedm kolemjdoucích. Afghánské vládní hnutí Taliban tvrdí, že se počet obětí a nezvěstných po amerických náletech už vyšplhal na 600 až 900. Mluvčí Talibanu to řekl arabské televizi Al-Džazíra, z jejíhož zpravodajství cituje agentura Reuters. Počet zraněných jde podle něj do tisíců. Velvyslanec Talibanu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf předtím uvedl, že počet obětí od zahájení náletů překročil čtyři stovky. Velvyslanec obvinil Spojené státy, že pod rouškou boje proti terorismu se dopouštějí státního terorismu na obyčejných afghánských civilistech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun AC-130

letoun AC-130 | Zdroj: ČTK

Podle informací katarské televizní stanice Al-Džazíra bylo terčem večerních náletů a raketového ostřelování centrum Kábulu a jihoafgánský Kandahár. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld v Pentagonu znovu upozornil, že USA jsou zapojeny do dlouhé a trvalé kampaně, která má likvidovat teroristické sítě. Nynější kampaň leteckých úderů by prý měla vyčistit terén pro nástup pozemních jednotek. Šéf sboru náčelníků štábů Richard Myers upřesnil, že americké letectvo ve středu zasáhlo přes deset cílových zón. Ze čtyř nákladních letounů bylo zároveň shozeno asi 53 tisíc potravinových balíčků.

Během jedenácté noci bombardování podniklo americké letectvo další nálet na metropoli Kábul, kde bylo slyšet nejméně osm výbuchů. Poblíž kábulského letiště vypukl po druhém ze tří náletů požár. Třetí úder směřoval proti kasárnám v jihovýchodní části města. Americké letectvo provedlo nálet i na jihoafghánský Kandahár, který je hlavní baštou Talibanu. Protiletecká obrana Talibanu na útok odpovídala prudkou palbou.

Americké výsadkové jednotky s vrtulníky jsou už připraveny na palubě letadlové lodi Kitty Hawk v Indickém oceánu. Íránský rozhlas dokonce tvrdí, že vrtulníky už dopravily první americké vojáky do oblasti poblíž jihoafghánského Kandaháru. Tuto zprávu však dosud nikdo nepotvrdil.

Spekulace o přítomnosti amerických vojáků v Afghánistánu se objevují v sousedním Pákistánu. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Alexandra Píchy tam prosakují informace o tom, že americká základna v Džakobabádu neslouží jen k zásobování, ale že se stala nástupištěm pro americké i britské speciální jednotky. Ty jsou prý postupně vysazovány v Afghánistánu na "území nikoho" a za přísného utajení už operují několik dní.

Afghánský ministr školství a vládní mluvčí Ámir Chán Mutakí oznámil, že Usáma bin Ládin je i dvanáctý den amerických náletů na teroristické cíle v Afghánistánu živý a zdravý. Podle něj je v pořádku a stále v Kandaháru i ministr zahraničí Talibanu Vakíl Ahmad Mutavakkil. Mutakí v této souvislosti popřel, že by v afghánském vládním hnutí došlo k jakýmkoli názorovým rozporům. Představitel ministerstva informací Abdal Hanan Himat prohlásil, že vedení Talibanu i jeho hosté jsou v bezpečí a že je Američané nemohou najít. Mutakí i Himat popřeli tvrzení, že opoziční jednotky postupují u strategického města Mazáre Šaríf na severu země.

Severní aliance začala útok předevčírem pomocí průzkumu bojem, včera začala ofenziva. Generál Dústúm odvelel na Mazáre Šaríf celkem 4000 můžů. Na jižní frontě pokračovaly přestřelky a americká letadla bombardovala pozice Talibanu severně od Kábulu. Uprchlíci přicházející z Kábulu přes hory na území Severní aliance potvrzují, že talibanské jednotky opustily své základny. Část z nich zvolila taktiku rozptýlení mezi civilními obyvateli Kábulu, část byla převelena na frontu. Američané často bombardují již prázdné vojenské objekty Talibanu, tvrdí uprchlíci.

Severní aliance nemůže v tomto okamžitku vést samostatné bojové akce v jižním směru na kábulské frontě bez podpory západních spojenců. Přiznal to v rozhovoru se zvláštním zpravodajem Radiožurnál v Afghánistánu jaromírem Štětinou Mohamad Gaud Paršírí ze zahraničního odboru ministerstva obrany aliance. Podle Paršírího je aliance schopná vést samostatně akce jen na severu země, kde je podpora amerického bombardování pro frontové akce výraznější. Výsledkem toho jsou například úspěchy generála Dústúma, jehož jednotky postoupily až k letišti v Mazáre Šarífu. Vyšší i střední vojenské kádry aliance jsou znepokojeny disproporcí amerického bombardování na frontových liniích. Nedostatečnost úderů pociťují především na přístupových cestách k hlavnímu městu a podezříbají Spojené státy, že úmyslně brzdí nástup aliance na Kábul.

Do Afghánistánu denně přecházejí desítky pákistánských fundamentalistů, ale jejich bojové operace jsou většinou minimální nebo žádné. Pro Taliban jsou spíše zátěží, protože v zemi chybějí potraviny a léky. Podle pákistánských vojenských expertů má v Afghánistánu největší bojovou hodnotu 10 až 15 tisíc arabských bojovníků, kteří tam přišli v posledních deseti letech.

Pákistánské ozbrojené síly byly uvedeny do stavu bojové pohotovosti. Předtím byly zaznamenány pohyby indické armády. Na středisko pákistánské provincie Balučistán - Kvétu v noci dopadly dvě rakety. Podle dosavadního vyšetřování byly odpáleny z pustiny v horách a vybuchly nedaleko velitelství pákistánské armády v provincii. Oběti hlášeny nejsou. Policie uzavřela dopravu v části města a nad okolním terénem přelétávají vojenské vrtulníky. Velitel policie v Kvétě připustil, že raketový útok může souviset s přípravami Talibanu na operace v Afghánistánu. Může jít také o akci radikálních muslimů před zítřejšími protesty proti vládě prezidenta Mušarafa, která spolupracuje s Američany.

Podle pákistánských zdrojů byly důvodem pohotovosti také některé nezodpovědné poznámky indického ministra obrany. Indie musí vědět, že Pákistán není slabý, protesty některých extremistů neznamenají, že ztrácí sílu, prohlásil mluvčí prezidenta generál Kureší. Dodal, že Pákistán odpoví na každou agresi a zdůraznil, že to není poprvé, co se Indie snaží zneužívat situace. V tomto případě je tragický teroristický útok na Spojené státy důvodem k obvinění Pákistánu z účasti na terorismu.

Pavla Jazairiová, Alexandr Pícha, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme