Těžká bitva o úzké uličky Mosulu pokračuje. Mezi oběťmi je i mladá novinářka

Bitva o irácký Mosul pokračuje a je těžší, než se očekávalo. Jednou z obětí je i kurdská reportérka, kterou při rozhovoru s šíitským velitelem zabila nastražená bomba. I přes rostoucí počet obětí ofenziva irácké armády v západní části města pokračuje. Iráčtí vojáci podporovaní Američany se pokoušejí postavit plovoucí most přes řeku Tigris, aby otevřeli zásobovací trasu do východní části města, kterou už irácké síly ovládají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlík ze západního Mosulu

Uprchlík ze západního Mosulu | Zdroj: Reuters

Podle iráckého plukovníka Faláha Wabdána je celá oblast hustě zaminovaná, ale jeho jednotky prý od neděle zabily 44 ozbrojenců Islámského státu, uvedla rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.

Dobývání Mosulu bylo zahájeno v říjnu a útok iráckých sil s podporou amerického letectva a šíitských a kurdských milicí na západní část města začal 19. února. Východní čtvrti armáda osvobodila v lednu po mnohem krvavější bitvě, než se očekávalo.

Dobytí západního Mosulu s jeho úzkými uličkami bude ještě náročnější. Žije tam asi 750 tisíc obyvatel. Irácká armáda sice postupuje, ale mrtvých je stále víc. Za poslední tři dny bylo zabito a zraněno nejméně 30 vojáků a přes 200 civilistů.

Byla profesionálkou, která rozbila skleněný strop. V Mosulu zemřela kurdská reportérka Gardiová

Číst článek

V Paříži mezitím iráčtí představitelé a zahraniční historikové koordinují plány na obnovu mosulských památek, které Islámský stát zničil. Odborníci se obávají i o osud mosulského muzea, druhého největšího v Iráku. Už v roce 2003 je vyplenili lupiči a těsně před obsazením města Islámským státem se mělo znovu otevřít, píše server stanice Rádio Svobodná Evropa.

K četným obětem mosulské ofenzivy přibyla v neděli i novinářka kurdského serveru Rudaw Šifa Gardíová. Třicetiletá reportérka zkoumala nově nalezený hromadný hrob a mluvila o něm s šíitským velitelem Hašdem Šaabím. Ten náhodou zavadil o drát skrytý v písku a odpálil nastraženou bombu. Zabila jeho, Gardíovou a čtyři další bojovníky.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme