Těžké boje u Tora Bora pokračují

Bojovníci organizace Al-Káida stále brání své pozice v oblasti Tora Bora východního Afghánistánu. O bin Ládinově místě pobytu se ale nic neví. Vyjednávání o kapitulaci ztroskotala a jednotky Severní aliance a americké letouny obnovily útoky. Podle vedení aliance je v oblasti nanejvýš tisícovka ozbrojenců. Spojené státy mezi tím zveřejnily videokazetu, která podle nich dokazuje, že za útoky z 11. září stojí opravdu Usáma bin Ládin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Jak informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, bojovníci organizace Al-Káida se neustále pohybují, využívají hustého porostu, kterým je horská oblast Tora Bora pokryta, a ukrývají se v jeskyních, kterých je v oblasti nespočet. Americká letadla celý den shazovala bomby do míst, kde jsou podle informací soustředěny jednotky Al-Káidy.

Jak však sdělili místní velitelé, kteří se bojů proti Al-Káidě účastní, než na základě informace ze země bombardér zasáhne cíl, už na místě nikdo není. Dnes dopadaly bomby také na lesy a část jich hoří, právě tam by se mohli teroristé nejsnadněji ukrýt. Využívají stejného způsobu boje jako kdysi Mudžahidíni ve válce proti sovětské armádě.

Spojené státy zveřejnily videokazetu, která podle nich dokazuje, že za útoky z 11. září stojí opravdu Usáma bin Ládin. Ten na asi čtyřicetiminutové nahrávce rekapituluje průběh atentátů. Bin Ládin mimo jiné prohlásil, že vedení al-Káídy se už dopředu snažilo odhadnout počet obětí.

Do ranní akce byl mimo jiné těžký letoun AC-130 a podle agentury AFP v noci v blízkosti Tora Bora přistály nejmíň dva vrtulníky. Agentura také spekuluje, že byly do oblasti možná vysazeni příslušníci amerických a britských speciálních jednotek. Na čtvrtek je totiž ohlášena zásadní ofenzíva proti zahraničním příslušníkům teroristické organizace Usámy bin Ládina. Podle pákistánského tisku bylo ultimátum pro Al-Káidu prodlouženo ze včerejška do dnešního rána.

Protitalibanské síly v Tora Bora na východě Afghánistánu už s bojovníky z Al-Káida přestali vyjednávat a zahájí proti nim ofenzívu. Prohlásil to jeden z velitelů místních kmenových sil Muhammad Zaman. Jeden kmenový oddíl postoupil kupředu a obsadil významný opěrný bod Al-Káidy. Podle amerického tisku v oblasti také působí 40 příslušníků zvláštních jednotek Spojených států a 60 vojáků z britských elitních sil.

Usáma bin Ládin je prý stále na území Afghánistánu. Prohlásil to v rozhovoru pro arabský časopis Al-Madžalláh nejbližší bin Ládinův spolupracovník ajmán Zavahrí. Popřel tak inormace, že nejhledanější terorista na světě uprchl za pomoci paštunských kmenů do Pákistánu. Zavahrí v interview dále řekl, že teroristé z Al-Káidy budou v Afghánistánu pokračovat v boji proti americkým vojákům sebevražednými atentáty. Jeden takový útok už údajně provedla jedna z fanatických bojovnic Al-Káidy. Při atentátu na automobil prý zabila dva Američany a čtyři Afghánce.

Washington brzy boj proti terorismu fyzicky rozšíří i mimo Afghánistán. Plánuje útok na základny Al-Káidy v Somálsku. Podle britského deníku The Daily Telegraph budou zvláštní jednotky pátrat po velitelích teroristické organizace Úsamy bin Ládina, kterou Spojené státy podezírají z mnoha zločinů včetně útoků 11. září. Do africké země budou pravděpodobně směřovat ti z velitelů Al-Kaidy, kterým se podaří uniknout z Afghánistánu.

Milan Kopp, Jana Petrová, Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme