Trump přiletěl do Japonska. Během asijské tour se má potkat i s Putinem

Americký prezident Donald Trump v sobotu zahájil návštěvu Japonska. Sešel se s premiérem s premiérem Šinzóem Abem. Země vycházejícího slunce je první z pěti států na jeho dvanáctidenní asijské cestě. Podle činitelů Bílého domu bude hlavním cílem jeho mise přesvědčit Čínu i americké spojence, aby zvýšili tlak na severokorejský režim. Trump řekl, že během cesty očekává setkání s kremelským šéfem Vladimirem Putinem.

Tokio/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump se sešel s japonským premiérem Šinzó Abem | Zdroj: Reuters

Cestou na základnu Jokota nedaleko Tokia potvrdil americký prezident Donald Trump v besedě s novináři, že během rozhovorů v Japonsku, Jižní Koreji a Číně bude hlavním tématem Severní Korea.

Nejdelší návštěva amerického prezidenta v Asii za 25 let. Trump navštíví Čínu a další čtyři země

Číst článek

Na letecké základně prezident nejprve vyměnil své sako za vojenskou bundu, a poté měl krátký projev k americkým vojákům.

Řekl, že Severní Korea je velkým problémem nejen pro Spojené státy, ale i pro celý svět. Žádný diktátor, ani žádný režim by pak podle něj neměly podceňovat sílu Spojených států.

Pokud jde o KLDR, americká vláda se brzy rozhodne, zda tuto zemi zařadí do seznamu států podporujících terorismus, uvedl Trump. Severní Korea je pak podle Trumpa velký problém, který musí být vyřešen.

Na letecké základně Jokota vyměnil americký prezident Donald Trump své sako za vojenskou bundu | Zdroj: Reuters

Americký prezident také řekl, že během dvanáctidenní asijské cesty očekává setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Podle dřívějších informací by se jejich schůzka měla uskutečnit ve Vietnamu.

Trump prý po Putinovi bude chtít pomoc v tlaku na Severní Koreu. Hodně se během cesty podle prezidenta bude hovořit i o obchodu.

Japonsko je pro Washington klíčovým spojencem v neklidné oblasti východní Asie, v zemi působí desetitisíce amerických vojáků. Stejně jako Jižní Korea ale Tokio v poslední době s napětím sleduje ostré Trumpovy výroky na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una, pro jehož případný útok by obě země představovaly nejbližší cíle.

Po návštěvě Japonska šéf Bílého domu odcestuje do Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny.

Americký prezident Donald Trump a první dáma Melania Trumpová | Zdroj: Reuters

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme