Turecký soud nařídil zablokovat nezávislý server. Psal o lidských právech a násilí na ženách

S poukazem na národní bezpečnost nařídil soud v Turecku zablokovat nezávislý server Bianet a desítky dalších médií i účtů na sociálních sítích. O dřívějším rozhodnutí soudu, které bylo oznámeno v úterý, uvedla agentura AFP. Bianet vešel v Turecku ve známost díky článkům věnovaným lidským právům a násilí páchaném na ženách. Pokrývá procesy spojené se svobodou projevu. Za 20 let existence vydal turecky, kurdsky a anglicky kolem 20 tisíc článků.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko Erdogan Vlajka Ilustrační snímek

Reportéři bez hranic na porušování svobody tisku v Turecku za vlády současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana poukazují pravidelně (ilustrační snímek) | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí se vedle serveru Bianet týká 135 dalších webů, účtů na sociálních sítích a videí sdílených na platformách YouTube a Dailymotion. Zablokován má být i twitterový účet poslankyně prokurdské Lidové demokratické strany Oyae Ersoyové.

Soud v Ankaře uvedl, že smyslem rozhodnutí je „ochrana národní bezpečnosti a veřejného pořádku“. Na nic konkrétního, čeho se podle něj weby a účty na sociálních sítích dopustily, ale nepoukázal.

Rozhodnutí z minulého měsíce bylo zveřejněno až v úterý. Proces iniciovalo vedení četnictva spadající pod ministerstvo vnitra.

Svoboda tisku

„Rozhodnutí nebylo serveru Bianet ani doručeno. Přišli jsme na to náhodou,“ řekla agentuře AFP právní zástupkyně provozovatele webu. Potvrdila, že celá internetová stránka může být uzavřena každou chvíli. Krok soudu považuje za útok na svobodu tisku.

,Trpělivost Turecka je u konce.‘ Erdogan zahájí v Sýrii operaci proti kurdským povstalcům

Číst článek

Podobně se k věci staví zástupce organizace Reportéři bez hranic v Turecku Erol Önderoglu. Vyzval úřady, aby „zcela svévolné rozhodnutí anulovaly“.

Reportéři bez hranic na porušování svobody tisku v Turecku za vlády současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana poukazují pravidelně.

Tažení vlády proti médiím se podle organizace vystupňovalo po pokusu o vojenský převrat v létě 2016. Od dubna roku 2017 je například v Turecku blokována internetová encyklopedie Wikipedia.

Na žebříčku 180 zemí, který sestavuje organizace Reportéři bez hranic s ohledem na svobodu tisku, se nyní Turecko nachází na 157. místě v sousedství Iráku, Kazachstánu, Rwandy a Burundi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme