Účast ve volbách v Tunisku byla vyšší, než se čekalo

K volebním urnám v Tunisku dorazilo více lidí, než se očekávalo. Hlasovat ve volbách do ústavodárného shromáždění přišlo na 90 procent oprávěných voličů. Vybírali 271 poslanců z téměř 12 tisíc kandidátů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů parlamentních voleb v Tunisku

Sčítání hlasů parlamentních voleb v Tunisku | Zdroj: Reuters

Občané Tuniska v neděli hlasovali vůbec poprvé ve svobodných parlamentních volbách. Ještě v den voleb se předpokládala přibližně 60procentní účast. Řada lidí ale využila možnost se zaregistrovat pomocí SMS až na poslední chvíli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tunisko Volby Bouda.mp3

Kvůli vysoké účasti budou přesné výsledky voleb známy až v pondělí v noci nebo v úterý ráno.

Po pádu prezidenta Bin Alího bude mít ústavodárné shromáždění za úkol sestavit novou ústavu a dovést zemi k parlamentním volbám.

Ve volbách kandidovalo celkem 81 stran. První součty zatím jasně ukazují, že vítězem se pravděpodobně stane umírněná islamistická Strana obnovy Ennahda, která za bývalého režimu byla v ilegalitě.

Ennahda by podle některých odhadů mohla získat až 50 procent všech hlasů. V parlamentu by potom držela ústavodárnou většinu.

O druhé místo bojují progresivní demokratická strana spolu s kongresem republikánských stran, což jsou obě levicová uskupení.

Ideálně široká koalice

Přesné rozložení sil v parlamentních lavicích ukážou až platné výsledky. Podle zahraničního zpravodaje ČRo Ondřeje Boudy by pro Tunisko byla nejlepší široká koalice, ve které by byly zastoupené všechny velké strany a podílely se na vytvoření nové demokratické ústavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tunisko Volby Novacek.mp3

Volby v Tunisku jsou posuzovány jako vzor vývoje v arabském porevolučním světě. Lze předpokládat, že v ostatních státech budou mít islamisté ještě blíže k ovládnutí politické scény.

Tunisko je ze všech zemí, které už prošly revolucí, nejmodernější, nejvzdělanější a určitě nejvíce podobné Evropě třeba mentalitou lidí.

"Arabský svět pod kontrolou byť umírněného, ale možná i radikálního islámu by mohl představovat bezpečnostní riziko pro Izrael, ale i pro Evropu a potažmo celý svět," myslí si Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Slezák: Volby jsou ohromný úspěch

I když komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák hodnotí průběh voleb jako velký úspěch a nadšení Tunisanů chápe, výraznou a rychlou změnu kvality života v zemi podle něj nepřinesou.

"Revolta začala tím, že člověk s vysokoškolským diplomem nemohl sehnat práci v oboru a prodával zeleninu. Když potom už nemohl ani to, upálil se," uvedl Slezák pro Rádio Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tunisko Volby Machacek.mp3

Lidí, kteří dál žijí v podobné situaci, je po revoluci dále v Tunisu mnoho. "Strana, která jim nabídne alternativu, má proto šanci uspět," dodal Slezák.

První volby jsou podle komentátora mnohem důležitější než běžné volby do parlamentu.

"Vzejde z nich zákonodárné shromáždění, které nastaví mantinely pro budoucí systém vládnutí a voleb," řekl Slezák a dodal: "Proto je důležité, aby se na základech pro další fungování státu domluvilo více stran, ne jen islamisté."

I když mají islamisté převahu, mnoho z občanů je podle Slezáka volit nebude. Připomínají jim totiž předchozí svržený režim a obávají se dalšího vývoje v zemi.

Někteří lidé dokonce na vůdce strany Ennahda francouzsky pokřikovali, aby odešel.

Macháček: Ennahda je podobná ostatním

Jako dojemně klidné na arabské poměry hodnotí průběh nedělních voleb v Tunisu arabista Štěpán Macháček, který zároveň doufá, že se stanou vzorem a inspirací pro další revoluční státy - Egypt a Libyi.

Vítězící strana Ennahda není podle něj unikátem. Kromě vlastního vymezení proti levicovým a nacionalistickým stranám, nenabízí o mnoho více než ostatní.

"Tunisané teď stejně jednoznačně očekávají stabilizaci poměrů, ekonomiky a přijetí ústavy," uvedl Macháček pro Ozvěny dne Radiožurnálu.

"Trumfem islamistů je ale náboženství, které chce strana vnést do veřejného života, což Tunisanům chybí. Za Ben Alího vlády byl totiž islám vytlačován do soukromé sféry," vysvětlil Macháček.

Sekulární obyvatelstvo podle odborníka v případě převahy islamistů v parlamentu výrazně neutrpí.

Tunisané se v současné době soustředí hlavně na ekonomickou situaci a Ennahda podle něj navíc bude muset vládnout s některou z menších nenáboženských stran.

Milan Slezák, Pavel Cyprich, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme