Událost týdne: Smlouva na Český dům v Moskvě

Už dva týdny má místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kavan problémy. Důvodem je smlouva, kterou jménem svého resortu podepsal s firmou Hotel Český dům v Moskvě. Její obsah se ukázal být sporný natolik, že ministr pod tlakem médií slíbil sjednat nápravu. Vývoj případu Český dům shrnul v pravidelném pořadu Událost týdne David Šťáhlavský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Jan Kavan slíbil tento týden potrestat viníka zodpovědného za to, že byl, jak tvrdí, uveden v omyl při podpisu smlouvy o pronájmu hotelového komlexu Český dům stejnojmenné rakovnické firmě, navíc s předkupním právem. Viník se přihlásil sám ještě před vypršením lhůty, kterou si sám šéf české diplomacie určil. Jmenuje se Karel Srba, rezignoval na funkci generálního sekretáře. Kavan to uvítal jako důkaz morální vyspělosti svého podřízeného.

Česká republika vlastní v Moskvě rozsáhlý komplex se 150 byty, stovkami metrů kancelářských ploch, hotelem se dvěma restauracemi a barem. Součástí areálu je také tělocvična, rehabilitační a fitness centrum i podzemní garáže. Za výlučný pronájem platí firma Ministerstvu zahraničních věcí 28 miliónů korun ročně. Konečný zisk Hotelu Český dům je pak rok od roku slabší, jak v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl dlouholetý ředitel Českého domu a nyní šéf firmy Hotel Český dům Stanislav Brei.

Česká republika se obchodně-hotelovými aktivitami v Moskvě přitom vystavuje riziku obvinění, že porušuje Vídeňské konvence o diplomatických misích a samotná firma, neregistrovaná v Rusku, je v podezření, že neoprávněně dováží z České republiky zboží bez cla a daně. Stanislav Brei to však bagatelizuje.

Ministr Jan Kavan rovněž nevidí žádný problém ani poškození zájmů státu.

Faktem je, že Moskva prozatím mlčí, i když podle některých odborníků se české vládě může kauza Český dům, kde se jedná v hodnotách miliónů korun, vrátit jako bumerang při vymáhání už tak obtíženě vymahatelného dluhu Ruska vůči České republice ve výši stovek miliónů dolarů. Navíc podpis nyní revidované smlouvy Janem Kavanem považují někteří politici, mezi nimi poslanec Jiří Payne z ODS, za profesní pochybení ministra.

V Černínském paláci si zřejmě uvědomují závažnost situace kolem ministra vlády ČSSD, jejíž sjezd se valem blíží i kolem osoby samotného Jana Kavana, který se hodlá ucházet o funkci generálního tajemníka Valného shromáždění OSN. Dohledem nad vyšetřováním byl pověřen 1. náměstek ministra Pavel Telička. Ten je, podle tvrzení Mladé fronty Dnes vděčen tomuto deníku za odhalení celého případu.

Ministr Jan Kavan pak uvítal, že se do celého případu vložila policejní Služba pro odhalování korupce.

Případ Český dům sleduje také novinář Zdeněk Šámal z časopisu Týden, který hotelový komplex v Moskvě důvěrně zná ze svého několikaletého působení v Moskvě. David Šťáhlavský se ho ptal, jak důležité je pro Ministerstvo zahraničních věcí vlastnit takový komplex.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme