Doživotí za ,separatismus‘. Čína odsoudila přední ujgurskou vědkyni, nepomohlo ani členství ve straně

Neblahé předtuchy o osudu ujgurské folkloristky Rahily Dawut se potvrdily. Dlouho bylo známo pouze tolik, že ji zadrželi v prosinci 2017 ve vlně masového zatýkání Ujgurů a Kazachů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (Východní Turkistán) v Číně. 21. září 2023 potvrdila lidskoprávní organizace Dui Hua, že Rahilä Dawut byla „odsouzena“ na doživotí za údajný „separatismus“.

Ürümči (Sin-ťiang, Čína) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2021-10-02t141908z_1_230927-201755_nel.JPG

Pochod proti genocidě Ujgurů v Paříži v roce 2021 (archivní foto) | Foto: Fiora Garenzi / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Politicky motivované věznění přední intelektuálky a jedné z nejúspěšnějších ujgurských vědkyň odráží širší souvislosti situace Ujgurů a dalších národností Sin-ťiangu i celkový směr, jímž Čínu vede komunistická strana v čele se Si Ťin-pchingem.

Rahilä Dawut (*1966)

Rahilä Dawut je jednou z nejúspěšnějších ujgurských vědkyň. Narodila se roku 1966 v hlavním městě oblasti Ürümči do rodiny intelektuálů. Pod vedením zakladatele čínské folkloristiky profesora Čung Ťing-wena získala doktorát na významné Pekingské pedagogické univerzitě. Mnoho roků soustavně zkoumala život v zapadlých oázách pouště Taklamakan. Zajímala ji hlavně pohřebiště světců, jejichž uctívání je základním projevem identity Ujgurů, Prvky islámu jsou v ní pouze slupkou na starších kulturních vrstvách buddhismu, šamanismu, indoevropské či čínské civilizace a mnoha dalších vlivů, které se v této části vnitřní Asie stýkají.

Loajalita k zemi i straně

Rahilä Dawut je zároveň ukázkovým příkladem Ujgurky, která dokázala uspět v silně konkurenčním čínském vědeckém provozu. Napsala řadu důležitých knih a článků, získala vědecké granty i prestižní státní ocenění.

Přednášela na Xinjiangské univerzitě, kde založila centrum pro antropologický a folkloristický výzkum Sin-ťiangu, byla školitelkou mnoha mladých ujgurských vědců. Spolupracovala s mnohými zahraničními ujguristy a hostovala na prestižních světových univerzitách.

Je členkou Komunistické strany Číny, což je pro vedoucí pracovníky ve všech oblastech života dnešní Číny téměř nezbytnou podmínkou ke kariérnímu postupu. Členství ve straně není formální, straníci se musejí do politiky široce zapojovat, především absolvovat četná školení a schůze, psát a přednášet referáty, procházet četnými prověrkami a kontrolními mechanismy apod.

Jako Ujgurka uspěla v prostředí ovládaném muži většinové národnosti Chan. Rahilä Dawut je zkrátka vzorem loajální občanky Čínské lidové republiky.

Vědecké bádání jako ‚separatismus‘

Její doživotní uvěznění odráží snahy čínského vedení v posledních letech vymazat povědomí o svébytné identitě a historii ujgurského národa. Závěry odborného bádání totiž vyvracejí ideologii a propagandu Komunistické strany Číny, podle níž jsou všichni obyvatelé současné Číny bez ohledu na svou národnost součástí jednotného „čínského národa“, jehož zájmy v Sin-ťiangu i jinde v Číně komunistická strana nevyhnutelně zastupuje.

Ujguři jsou zadržováni protiprávně i z pohledu čínského práva, říká sinolog a ujgurista Klimeš

Číst článek

Vědecké bádání proto skutečně představuje pro KS Číny ideový „separatismus“ a ohrožení „bezpečnosti státu“. Ze stejného důvodu v roce 2014 úřady za „separatismus“ poslaly do doživotního žaláře i dalšího předního ujgurského vědce Ilhama Tochtiho. Svou dlouholetou prací poukazoval na to, že národnostní politika KS Číny problémy v Xinjiangu neřeší, nýbrž způsobuje.

Dalším důvodem odstrašujícího potrestání Rahily Dawut a Ilhama Tochtiho mohlo být i mezinárodní uznání jejich práce a vzdělávání nejmladší generace Ujgurů. Ve vězení jsou i velmi vlivní veřejní intelektuálové Abduqadir Džalalidin, Jalqun Rozi, Zulpiqar Barat Özbaš a stovky dalších známých ujgurských umělců, historiků, novinářů a dalších tvůrců ujgurské duchovní kultury.

Zpřísnění represí

KS Číny od roku 2017 výrazně zpřísnila dosavadní represivní politiku v Sin-ťiangu. Od té doby uvěznila a odsoudila statisíce Ujgurů, Kazachů a dalších bezúhonných občanů, kteří se do té doby řídili přísnými psanými i nepsanými pravidly uvalenými na menšinové národnosti diktaturou chanské většiny.

Stát systematicky snižuje podíl Ujgurů na celkové populaci Sin-ťiangu, ve vzdělávacím systému nahrazuje ujgurštinu čínštinou, počínšťuje ujgurské děti a boří ujgurskou společnost i hmotné kulturní dědictví. Si Ťin-pching při návštěvě Sin-ťiangu koncem letošního srpna ohlásil, že posilování „styků, výměny a splynutí“ národností Sin-ťiangu i jeho „kulturního zkrášlování“ bude pokračovat.

K cíli asimilovat Ujgury a jejich domovinu učinit co nejméně ujgurskou má napomoci i doživotí pro Rahilu Dawut.

Autor je sinolog, působí v Orientálním ústavu Akademie věd ČR

Ondřej Klimeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme