Ukrajina mění ministra obrany. Může jít o největší otřes obranného aparátu během války

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov podle očekávání rezignoval. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na facebooku uvedl, že požádá parlament o jeho odvolání. Na jeho místo navrhne Rustema Umerova, šéfa hlavního ukrajinského privatizačního fondu. Podle agentury Reuters jde o největší otřes ukrajinského obranného aparátu během války.

Kyjev (Aktualizováno: 9:26 4. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oleksij Reznikov

Oleksij Reznikov | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Rozhodl jsem se vyměnit ministra obrany Ukrajiny. Oleksij Reznikov má za sebou více než 550 dní plnohodnotné války,“ oznámil na facebooku Zelenskyj. „Domnívám se, že ministerstvo potřebuje nové přístupy a jiné formáty interakce jak s armádou, tak s celou společností,“ dodal.

Změnu ministra obrany musí schválit parlament, ale je pravděpodobné, že ji podpoří většina zákonodárců. Zelenskyj očekává, že následně schválí Umerovovo jmenování.

Ukrajinci prolomili první ruskou obrannou linii. Druhá a třetí jsou výrazně slabší, tvrdí generál

Číst článek

Umerov, 41letý bývalý zákonodárce, který je původem krymský Tatar, stojí v čele ukrajinského Fondu státního majetku od září 2022. Hrál roli v citlivých válečných jednáních, například o dohodě o vývozu obilí přes Černé moře.

Reznikov vede ministerstvo obrany od konce roku 2021. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 opakovaně naléhal na své západní spojence, aby Kyjevu poskytli těžkou techniku, a umožnili tak zahájit další protiofenzivu proti Rusku. V průběhu konfliktu se stal jednou z nejvýraznějších tváří ukrajinského odporu proti ruským invazním silám.

Ukrajinským ministerstvem obrany ale na začátku letošního roku otřásly korupční skandály, které vedly k propuštění několika vysoce postavených představitelů. Aféru odstartovaly informace ukrajinských médií, která psala o podezření na předražené nákupy stravy pro vojáky.

Reznikov pochybení odmítl, ale slíbil záležitost prošetřit a dodal, že resort má „nulovou toleranci“ vůči korupci.

Rustem Umerov | Foto: Dogukan Keskinkilic/Anadolu Agency/AFP | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme