V Norsku unesli manželku milionáře, výkupné chtějí vyplatit v kryptoměně monero

V Norsku byla před deseti týdny pravděpodobně unesena manželka místního multimilionáře. Předpokládání únosci ji zadržují na neznámém místě a za její propuštění požadují velmi vysoké výkupné. V případě, že výkupné nedostanou, hrozí, že proti rukojmí použijí násilí. Žena je pohřešována již od 31. října, média ale o případu informovala až ve středu.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní páskou obehnaný dům multimilionáře Toma Hagena | Foto: Ole Berg-Rusten/NTB Scanpix | Zdroj: Reuters

Policejní inspektor Tommy Bröske na středeční tiskové konferenci řekl, že osmašedesátiletá Anne-Elisabeth Falkeviková Hagenová zmizela 31. října ze svého domova v Lörenskogu, který je vzdálen asi 20 kilometrů od norské metropole Oslo a zhruba 50 kilometrů od hranice se Švédskem. Policie případ od počátku považovala za únos, doposud ho ale vyšetřovala tajně.

Anne-Elisabeth Falkeviková Hagenová na archivní fotografii | Foto: NTB Scanpix | Zdroj: Reuters

Podle norského listu Verdens Gang předpokládaní pachatelé požadují za osvobození ženy devět milionů eur v kryptoměně monero, kterou lze převádět anonymně. Policie uvedla, že dotyční poslali vzkaz, který popisuje, co se se ženou stane, pokud nebude výkupné zaplaceno. Policie je s údajnými únosci ale pouze v omezeném, elektronickém kontaktu.

Inspektor Bröske prohlásil, že policie doposud rodině radila, aby na požadavek nepřistupovala a výkupné neplatila. Dodal nicméně, že konečné rozhodnutí je na rodině.

Připustil rovněž, že vyšetřování může trvat dlouho a že policie nemá zatím žádné podezřelé. Dosavadní vyšetřování ale prý naznačuje, že se jedná o profesionály. Policie zároveň nevyloučila, že je žena mimo území Norska. Mimo jiné proto podle Bröskeho spolupracuje i s Interpolem.

Podle norského listu Verdens Gang předpokládaní pachatelé požadují za osvobození ženy devět milionů eur v kryptoměně monero, kterou lze převádět anonymně. | Foto: Ole Berg-Rusten/NTB Scanpix | Zdroj: Reuters

„Rodina to považuje za krutý a nelidský čin,“ uvedl právní zástupce Hagenových Svein Holden. Potvrdil, že rodina zatím žádné peníze únoscům neposlala.

„Doufáme, že díky tomu, že jsme vše zveřejnili, se nám podaří navázat spojení a že rodina dostane potvrzení, že je s Anne-Elisabeth vše v pořádku... Pokud tomu tak bude, jsou připraveni zahájit proces, který by mohl vést k jejímu návratu,“ dodal právník. Zda tím měl na mysli vyplacení výkupného, odmítl ale Holden potvrdit.

Jak poznamenala agentura AFP, podobné kriminální činy jsou v ropné velmoci Norsku, které má obecně nízkou míru zločinnosti, naprosto výjimečné.

Zadržovaná žena je provdána za podnikatele v oblasti nemovitostí a v energetickém sektoru Toma Hagena. Ten je podle finančního časopisu Kapital 172. nejbohatším člověkem v Norsku s odhadovaným jměním 1,7 miliardy norských korun (4,45 miliardy Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme