Uplynuly tři roky od invaze do Iráku

Na tyto dny připadá třetí výročí zahájení americko-britské invaze do Iráku. V hlavních světových metropolích se v této souvislosti zvedá vlna protiválečných protestů. Odstartovala v australském Sydney. Tam se shromáždilo na 500 lidí, kteří požadovali stažení vojsk USA z iráckého území. V japonském hlavním městě Tokiu manifestovalo ze stejných důvodů na 2000 nespokojenců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecké účastnice protestů proti válce v Iráku

Řecké účastnice protestů proti válce v Iráku | Foto: AFP

Osudový den, který předznamenal před třemi lety pád režimu Saddáma Husajna, ale nebude ani pro samotné Iráčany důvodem k oslavám. Většina obyvatel Iráku totiž nepocítila od pádu režimu Saddáma Husajna zlepšení své životní situace.

Staré obavy všemocných úřadů předchozího režimu nahradil strach nový, tentokrát z pumových útoků a ozbrojených komand. Nejistota a strach přehlušují i jinak se zlepšující životní úroveň obyvatel. Život v dnešním Iráku přibližuje náš tamní velvyslanec Petr Voznica:

"Lidé si hodně slibovali od toho, že se podaří poválečná obnova Iráku mnohem lépe, než se daří. Země má nedostatek elektrické energie. Přestože se zvyšuje životní úroveň a na trhu je více zboží, koupěschopnost obyvatelstva není dostačující. Lidé se necítí bezpečně."

V zemi se rozpoutaly i náboženské boje mezi většinovými šíity a menšinovými sunnity. Odstartoval je útok na šíitskou svatyni v Sámmaře.

Právě v této oblasti, s cílem zlepšit situaci, vedou američtí a iráčtí vojáci od čtvrtka jednu z nejrozsáhlejších ofenzív od války. Zadrželi přitom desítky lidí a objevili několik úkrytů zbraní.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme