Uprchlické tábory v Keni a Etiopii jsou přeplněné. Každé druhé dítě umírá

Některé děti jsou tak zesláblé, že už nedokáží ani jíst, ani plakat. Tak popisuje situaci v zemích Afrického rohu reportér BBC. V uprchlickém táboře v Keni natočil otřesné záběry vyhladovělých dětí, které několik dnů šly nebo je nesli na zádech jejich rodiče prchající před suchem a hladomorem ze Somálska a Etiopie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Každé druhé dítě, které dorazí do táborů v Keni, je podvyživené

Každé druhé dítě, které dorazí do táborů v Keni, je podvyživené | Zdroj: Reuters

„Lidé jsou zesláblí. Mnozí z nich šli dny po silnicích bez bot. K nám dorazí na pokraji sil, podvyživení - děti jsou na tom nejhůře,“ popisuje stav běženců David Magolo z úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

OSN odhaduje, že každé druhé dítě, které dorazí do táborů v Keni, je podvyživené. Některé po pár dnech v táboře umírají. V keňských táborech je už asi 400.000 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Etiopii jsme na Rádiu Česko hovořili se šéfem mise Člověk v tísni v této zemi Markem Štysem.

Ale odhaduje se, že nejhorší sucho v regionu za posledních 60 let přivede do Keni a do Etiopie další stovky tisíc lidí. Celkem bude pomoc v nejbližších měsících potřebovat 10 až 12 milionů lidí.

V Somálsku je suchem a nedostatkem jídla postižená až čtvrtina obyvatelstva. Jak je to Etiopii, popsal na Rádiu Česko šéf mise Člověk v tísni v této zemi, Marek Štys:

Sucho zasáhlo pětinu Etiopie

„Krize způsobená nedostatkem dešťů postihuje pětinu území Etiopie. Akutní nedostatek potravy zasáhl asi 3,5 milionů Etiopanů. A bohužel situace bude gradovat ještě další měsíce, až do další sklizně, která se očekává někdy v říjnu či listopadu,“ uvedl.

Podle něj navíc do Etiopie prchají lidé ze sousedního Somálska. „V tuto chvíli je tady asi 200.000 Somálců v různých táborech a každý měsíc jejich počet narůstá,“ přiblížil.

Sucho - podvýživa. Kvůli suchu umírají stáda dobytka. - Nejhorší sucho za posledních 10 let ztěžuje v Dinsoru přístup k vodě a potravinám - proto denně roste počet dětí přijímaných do terapeutického výživového programu Lékařů bez hranic. | Foto: Stefan Pleger

Dodal, že Etiopané se zdržují se svými stády většinou ve svých tradičních oblastech.

„Nejvíce postižení nejsou v Etiopii v tuto chvíli lidé, ale dobytek. Došlo k obrovskému úbytku stád. U krav je to asi 80 procent a zhruba čtvrtina ovcí, koz a velbloudů buď uhynula, nebo byla cíleně utracena,“ upřesnil.

Etiopská vláda nápor nezvládá

Etiopie je na tom ekonomicky o něco lépe než Somálsko, kde jsou lidé zcela bez pomoci. Podle Štyse etiopská vláda reaguje na situaci za pomoci Světového potravinového programu (WFP).

„A v tuto chvíli asi 3,5 milionů lidí včetně Somálců v utečeneckých táborech, je závislých na dodávkách potravin, které jsou koordinovány právě WFP a etiopskou vládou. Ta se snaží problém řešit, ale nápor uprchlíků a počet Etiopanů postižených suchem je obrovský, takže to nejde uspokojivě. Zejména v uprchlických táborech panuje velká míra podvýživy. Údaje jsou podobné jako v Keni, kde asi polovina dětí trpí podvýživou,“ uvedl.

Dodal, že etiopská vláda zatím nevyhlásila kritický nouzový stav, ale je dost možné, že k tomu v následujících měsících dojde.

Připomněl, že organizace Člověk v tísni připravuje v Somálsku humanitární program. „Ale důležité je říct, že spousta oblastí zasažených suchem není dostupná kvůli osvobozenské frontě, která ovládá polovinu Somálska. To situaci komplikuje, ale my se chystáme v rámci našich možností reagovat,“ uvedl na Rádiu Česko šéf mise Člověka v tísni v Somálsku Marek Štys.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme