USA a Indie o reformě Rady bezpečnosti OSN

Americký prezident George Bush přijal v Bílém domě se všemi poctami indického premiéra Manmohana Singha. Po jednání se šéfem vlády nejlidnatější demokracie světa George Bush řekl, že Indie a Spojené státy vybudovaly jejich nejsilnější partnerství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Singh a G. Bush

M. Singh a G. Bush | Zdroj: ČTK

Přes vzletná prohlášení nenaplnil prezident Bush přání premiéra Singha, aby podpořil indické ambice na křeslo stálého člena reformující se Rady bezpečnosti OSN.

Premiér Singh vyjádřil svému americkému protějšku přesvědčení, že Indie může významně přispět k rozhodování v OSN a rozšířit možnosti této organizace. Bílý dům, který kritizuje nefunkčnost světové organizace, korupci a další selhání, tvrdí, že nejdříve je třeba vyjasnit činnost OSN a až poté složení Rady bezpečnosti.

Křesla stálých členů Rady s právem veta zatím mají vedle Spojených států, Rusko, Čína, Francie a Británie. Premiér Singh neuspěl s názorem, že zařazení nejlidnatější Indie by pomohlo Radě odrážet současnou světovou realitu.

Tlak na Washington o víkendu oslabil, když ministři zahraničí Indie, Brazílie, Německa a Japonska oznámili, že zdrží naléhání na reformu Rady bezpečnosti do konce července. Nebudou tak trvat na hlasování o návrhu takzvané G4 na rozšíření Rady bezpečnosti.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme