USA končí s válečnými operacemi v Afghánistánu i v Iráku

Spojené státy chtějí převést pozornost od války k budování míru. Nejvyšší představitelé USA se vydali z Washingtonu na cesty, aby oznámili ukončení hlavních válečných tažení a přidali se na stranu těch, kteří v citlivých oblastech světa usilují o mír.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká vlajka | Foto: USMC

Prezident George Bush se v noci na pátek středoevropského času zapíše do dějin tím, že jako první prezident osloví národ v přímém televizním přenosu z paluby válečné lodi. Má oznámit konec hlavních bojů v Iráku. Jeho projev na letadlové lodi Abraham Lincoln ale nemá být oznámením vítězství a pozvánkou pro všechny země k obnově Iráku.

S podobným poselstvím přijel do Kábulu za afghánským prezidentem Karzáím ministr obrany Donald Rumsfeld, který také oznámil konec bojových operací, tentokrát v Afghánistánu. Na rozdíl od Iráku ale mají Spojené státy v chudém Afghánistánu ukázat, že tam jsou dveře otevřené pro všechny země, které se chtějí podílet na obnově země a svou účast doposud podmiňovaly právě ukončením válečných akcí.

Také americký ministr zahraničí Colin Powell je na mírové cestě - první zastávkou je spojenecké Španělsko. Poté zamíří do Sýrie a Libanonu, tedy blízkovýchodních zemí, které jsou dalšími adepty na americkou "převýchovu".

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme