USA se tajně podílely na organizování šíitských komand v Iráku, odhalila to britská média

Američané tajně v Iráku organizovali šíitská komanda pro boj proti sunnitským povstalcům. Tyto šíitské milice se přitom dopouštěly rozsáhlého mučení i vraždění, a uspíšily tak vypuknutí krvavé občanské války. V mnohaměsíčním vyšetřování to rozkryl britský deník Guardian ve spolupráci s BBC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký víceúčelový terénní vůz | Foto: National Guard New York

Guardian výslovně zmiňuje veterána amerických speciálních sil, plukovníka Jamese Steela. Ten se v 80. letech podílet na špinavých válkách proti levicovým vládám ve Střední Americe. Po obsazení Iráku ho pak americký ministr obrany Donald Rumsfeld vyslal jako poradce do Bagdádu.

Právě Steele podle Guardianu stál u zrodu šíitských komand, která zatýkala a mučila sunnity podezírané z boje proti invazním jednotkám.

Příslušníky šíitských úderek byli zpravidla ozbrojenci skupin, které vedly válku proti svrženému režimu Saddáma Husajna, a měli tedy motivaci k dalšímu vyřizování účtů se sunnity.

O všem prý věděl i americký generál David Petreaus, který v té době zastával nejvyšší posty ve velení zahraničních jednotek v Iráku. Loni Petreaus náhle odstoupil z čela CIA - oficiálně kvůli provalení jeho mimomanželského milostného poměru.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme