USA staví na Aljašce stanoviště pro zkoušky NMD

Americké ministerstvo obrany vydalo pokyn k přípravě pozemku na Aljašce, kde bude postaveno stanoviště pro testy národní protiraketové obrany. Plán vlády prezidenta Bushe čelí odporu Ruska a výhradám opozičních demokratů v Kongresu Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soukromá firma zahájí během týdne čištění pozemku a výstavbu komunikací pro zkušební stanoviště v areálu základny americké armády Fort Greeley na Aljašce. Podle mluvčí balistické raketové obrany Pentagonu budou pozemní a komunikační práce hotové během prosince. Samotná stavba řídícího centra odpalovacího stanoviště raket bude dokončena nejdříve za tři roky. Americký kongres zatím neschválil navýšení rozpočtu na zkoušky národní protiraketové obrany, jak to požaduje Bushova vláda. Podle Pentagonu příprava stavebního pozemku na ALjašce neznamená porušení smlouvy ABM, která zakazuje budování systémů protiraketové obrany. Washingtonu se zatím nepodařilo přesvědčit Moskvu, aby přistoupila na modifikaci ABM či od ní spolu s USA odstoupila.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme