USA vyzývají svět ke koordinaci proti možné pandemii

Američané jsou znepokojeni příznaky ptačí chřipky v Evropě. Ministr zdravotnictví Mike Leavitt, který je na návštěvě ve vietnamské Hanoi, řekl, že svět musí rychleji spolupracovat v přípravě na možnou pandemii ptačí chřipky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká nemocniční loď T-AH 20 Comfort | Foto: US NAVY

Spojené státy chtějí přimět další země, aby okamžitě jednaly, ale zřejmě nejsou na možný katastrofický scénář připravené.

Americká vláda má krizový plán pro případ pandemie ptačí chřipky. Ten počítá s tím, že chřipka vypukne v Asii a v průběhu několika měsíců nebo i týdnů se přenese do Spojených států.

V nejhorším případě by mohly zemřít v USA asi 2 miliony lidí a více než 8 milionů by muselo být hospitalizováno.

Pokud se naplní nejhorší obavy, nebudou americké nemocnice schopné zvládat příval nemocných, vakcinační místa se stanou místy nepokojů a mohou chybět i potraviny.

Podle obsáhlého dokumentu, který získal deník New York Times, by pandemii mohlo zpomalit vytvoření karanténních míst a omezení cestování. Vyrobeno má být až 600 miliónů vakcín, to je desetinásobek současné kapacity.

Některé evropské deníky dnes varují před panikou, vyvolávanou kolem ptačí chřipky. Například londýnský The Times považuje spekulace o hrozící pandemii s miliony mrtvých za nepodložené. Rakouský Tiroler Tageszeitung upozorňuje, že teprve až virus zmutuje do podoby, která by byla přenosná z člověka na člověka, bude situaci možné označit za infekční katastrofu. Ani virologové ale nedokáží odhadnout, jak vysoká je pravděpodobnost, že se tak vůbec stane. Také Francouzský deník Libération píše, že virus stále zůstává v drůbežárnách. V současnosti prý už nemůže lidi překvapit - všichni jsou varováni a dohled je celosvětový.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme