USA žádají Česko o styčného důstojníka pro správu Iráku

Spojené Státy požádaly Českou republiku o účast na civilní správě v poválečném Iráku. Oznámil to dnes náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák. Jedná se o vyslání styčného důstojníka, který by měl mít civilní správu po skončení války na starosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky bombardování

následky bombardování | Foto: kasp.cz

Systém obnovy Iráku se teprve rodí a například podle minstra obrany Donalda Rumsfelda by za něj neměly nést úplnou odpovědnost Spojené Státy. Administrativa jako celek se ale přiklání k dominantní roli supervelmoci v Iráku i po válce. Podle diplomatických zdrojů z OSN Česká republika sází na ústřední roli OSN a podporuje rezoluci o humanitární pomoci, kterou má dnes schválit Rada bezpečnosti.

Česká republika hledá cesty, jak se zapojit do poválečné obnovy Iráku. Čeští diplomaté ve Washingtonu zvažují řadu možností a čekají k čemu nás Američané pustí. Čeští diplomaté ve Washingtonu nevylučují, že bychom se mohli dostat například k obnově některých technologických center v Basře.

Spojené Státy zatím přehlížejí české výroky o nepříslušnosti k protiirácké koalici a zahrnují nás mezi země, které budou také po válce na jejich straně. Premiér Vladimír Špidla uvedl, že postoj české vlády k situaci kolem Iráku stojí přesně uprostřed mezi stanovisky evropských zemí a USA. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda tvrdí, že ČR je na straně protiirácké koalice. To ale podle něj neznamená, že je jejím členem.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme