Usáma bin Ládin vyzval z obrazovky k podpoře Iráku

Údajný Usáma bin Ládin vyzval muslimy k podpoře Iráku v jeho sporu s USA. Zvukový záznam projevu lídra sítě Al-Káida odvysílala v úterý katarská televize Al-Džazíra. Spojené státy považují poselství za autentické, ale podrobí ho dalším technickým analýzám. Ministr zahraničí Colin Powel poukázal na to, že bin Ládin mluví o svém partnerství s Irákem. Irácká vláda se naopak domnívá, že se Američané snaží využít záznam jako záminku pro válku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin | Zdroj: ČTK

V záznamu vybízí údajný bin Ládin muslimy, aby spojili své síly na obranu iráckého lidu. Varoval v něm arabské země před podporou vojenského zásahu proti Iráku a za důležité při boji se Spojenými státy označil sebevražedné útoky. Bin Ládin upozornil, že jakákoli arabská vláda, která by podporovala Ameriku nebo Američany vedenou válku v Iráku, by se stala "odpadlíkem, jehož krev je třeba prolít".

Podle Washingtonu je záznam, v němž bin Ládin mluví o partnerství s Irákem, další argument pro vojenskou intervenci proti bagdádskému režimu. "Byli jsme obezřetní, abychom se hájili na solidních základech, abychom nepřeháněli, ale toto jak se zdá potvrzuje, že je tu spojení mezi bin Ládinem a Saddámem Husjanem," potvrdil CNN mluvčí amerického ministertsva zahraničí Richard Boucher.

Nejvyšší představitelé CIA a FBI se shodují, že Spojeným státům hrozí vážné nebezpečí ze strany teroristických organizací, především od Al-Káidy. Tato teroristická síť je připravená zaútočit na americké cíle nejen v samotných Spojených státech, ale také v zahraničí.

Z výpovědi ředitele CIA George Tenneta v americkém Senátu vyplývá, že fanatická teroristická organizace nebude váhat s použitím zbraní hromadného ničení. Jejich cíly se mohou stát méně chráněné objekty, jako university nebo nákupní střediska. Tennet zmínil také možnost použití takzvané špinavé bomby.

Otázku nebezpečí proto projednávají už druhý den před příslušnými výbory Senátu šéfové FBI a CIA. Jak z Washingtonu připomíná zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Pentagon rozmístil baterie protiletadlových střel v okolí Washingtonu a posílil ochranu vzdušného prostoru nad hlavním městem i New Yorkem.

Ve Spojených státech zatím nevzniká žádná panika po pátečním vyhlášení druhého nejvyššího stupně teroristického nebezpečí, ale lidé jsou vyzýváni, aby se připravili na nenadálé události. Přitom mají žít jako obvykle.

Podle FBI se na území Spojených států pohybuje několik stovek muslimských extrémistů, kteří především shánějí peníze pro teroristické organizace.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Daniela Hornová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme