Úspěch slovenských extremistů může ohrozit i další evropské státy
Slováci rozhodnou během tohoto víkendu o své čtyřleté budoucnosti. Hlasování ale může odhalit i více. Například postoj slovenských voličů k nacionalismu a extremismu. Názor Slováku už částečně odkryla volba nacionalistické Slovenské národní strany do vlády. Na nebezpečí, které může rozšiřující se extremismus přinést, upozorňují i odborníci.
Slovenská národní strana vedená kontroverzním Jánem Slotou postavila letošní kampaň na boji proti Romům. Nebyla ale jediná. Hlavním volebním tématem na Slovensku jsou vedle Romů i Maďaři.
Postojem Slováků k nacionalismu a extremismu se v Odpoledním Radiožurnálu zabývala redaktorka Kateřina Procházková
Nacionalistická SNS si svými otevřenými rasistickými projevy získala popularitu nemalé části slovenské veřejnosti. Nevadí jim ani xenofobní názory nebo obdiv k pronacistické válečné vládě.
"Nejde o jen lokální záležitost, je to věc už i západní. Ten radikálně nacionalistický diskurz zesílil. Nejde však o spor mezi vládami. Tento typ politického diskurzu je v EU je stále na okraji, zatímco na Slovensku a v Maďarsku představuje silné mobilizační téma," říká Miroslav Michela z Historického ústavu Slovenské Akademie věd, podle kterého je rostoucí popularita nacionalistů věcí dějin.
„Nacionalismus 20. století vyvěrá z těchto tradic z poloviny a konce 19. století. Tenkrát to bylo považované za něco pozitivního, vznikly takzvané národní státy, jejichž existence byla legitimizovaná právě národním principem. V současnosti panuje shoda, že nacionalismus se zprofanoval před a během druhé světové války a tehdy termín získal negativní konotace,“ dodává Michela.
Nacionalismus se šíří Evropou
Narůstající nacionalismus ale není problém jen Slovenska. Zachvátil už celou Evropu. To potvrzuje i profesor historie Antoine Marés z Pařížské univerzity:
„Historie se stále vrací, ve střední Evropě jsou už dlouhodobě dány některé politické směry. Nacionalismus je zde tradicí. Jeho růst je podpořen politikou některých stran, které ho neustále přiživují. S nacionalismem dnes bojuje Belgie, Nizozemí, Francie, Itálie. Populisté a nacionalisté získávají dnes v celé Evropě velkou popularitu.“
Úspěch extrémistických stran děsí nejednoho Evropana. Extremismus živený úspěchem se totiž často šíří z jedné země do druhé neskutečnou rychlostí.