Už na 150 lidí zemřelo na novou chřipku

Počet obětí nového typu chřipky, označované původně jako prasečí, se přibížil v zasažené zemi Mexiku ke 150. Sdělil to mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba. U 22 zemřelých pacientů oficiálně potvrdil přítomnost smrtícího viru v těle. U dalších smrtelných případů existuje podezření. Další čtyři stovky Mexičanů jsou v nemocnicích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělští civilní piloti, chránící se v Madridu před prasečí chřipkou

Španělští civilní piloti, chránící se v Madridu před prasečí chřipkou | Zdroj: ČTK

Experti generálního direktoriátu pro zdraví Evropské komise tvrdí, že se nejedná o žádný virus prasečí chřipky. Není to totiž virus napadající vepřový dobytek nebo přenosný z prasat na člověka. Jde o nový kmen viru lidské chřipky, který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky.

Případy nákazy touto chřipkou jsou hlášené i ze Spojených států amerických (20) a také Kanady (10). Vir se objevil v Texasu, Kalifornii, Ohiu, Kansasu a na jedné střední škole v New Yorku. Ve všech případech jde o lidi, kteří buď v Mexiku sami byli nebo se dostali do přímého kontaktu s osobami, které se odtamtud vrátily.

Jako první v Evropě dnes potvrdilo případ nákazy novým typem chřipky u člověka na starém kontinentu španělské ministerstvo zdravotnictví. Podezření na nákazu u osob, které se vrátily z Mexika, má i několik dalších zemí: Nový Zéland (devět studentů a jeden učitel), Francie, Irsko nebo Izrael.

Do Česka by nová chřipka mohla dorazit za čtyři až pět týdnů, odhaduje hlavní hygienik ČR Michael Vít. Může to být i během dvou tří týdnů, říká zástupkyně vedoucí české Národní referenční laboratoře pro chřipku Helena Jiřincová.

Podle nejnovějších informací jsou v Česku dva lidé s určitým podezřením na to, že mají nový druh chřipky. V nemocnici v Praze-Motole vyšetřili jednoho člověka, druhý je také v metropoli, v nemocnici na Bulovce. Lékaři ale spíš nepočítají s tím, že by jednalo o zmutovaný, mimořádně nakažlivý virus A/H1N1.

Na chřipku, původně zvanou prasečí, nezabírají běžná antivirotika, pomoci může lék Tamiflu nebo Relenza, tedy jako na takzvanou ptačí chřípku. Naše republika má pro léčbu takové chřipky dávky asi pro pětinu obyvatel, tedy asi dva miliony dávek, informovala ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová. Podle ní už v Česku platí preventivní opatření.

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do oblastí v Mexiku, kde se objevila takzvaná prasečí chřipka. Cestovatelé by měli vynechat metropoli Mexiko City, San Luis Potosí ve středu země a Mexicali u hranic se Spojenými státy americkými. Podle českého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry se nyní nedá počítat s tím, že by Evropská unie vydala společné doporučení ohledně nebezpečí cest do postižených regionů. To je právě záležitostí jednotlivých členských zemí EU.

Dovoz vepřového Česko neomezilo, Rusko ano

Česko zatím nezavede zákaz dovozu prasat ani vepřového masa kvůli nové chřipce z Mexika. Uvedla to Státní veterinární správa, zatím pouze nabádá chovatele prasat, aby z preventivních důvodů nepouštěli do svých chovů cizí osoby. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben říká: "Z těchto rizikových oblastí, jako je teď Mexiko, Spojené státy nebo Nový Zéland, se sem žádní vepři, žádné čerstvé maso nevozí. Budeme postupovat jako ostatní země Evropské unie, takže teď záleží, jak se příslušná komise EU dohodne."

Rusko naopak v reakci na možnou epidemii zastavilo dovoz vepřového masa zpoza velké části Atlantického oceánu. Úřady ale vyzývají ke klidu, lékaři v tuto chvíli žádné náznaky výskytu viru v Rusku nehlásí. Přesto došlo k okamžitému zastavení dovozu vepřového masa z Mexika, několika států USA a Karibiku.

Na "prasečí" chřipku jsou připravené léky

Svět je na nový virus chřipky připravený lépe než kdykoliv v minulosti. Prohlásil to vysoký představitel Světové zdravotnické organizace o současné infekcí chřipky. Přestože nemoc může podle OSN dosáhnout rozměru pandemie, vyhlídky na úspěšný boj s ní jsou údajně dobré vzhledem k velkým světovým zásobám příslušných antivirových léků. Ty vznikly v rámci příprav na pandemii ptačí chřipky. Virus nové mexické chřipky patří ke stejnému druhu a je léčitelný těmito léky, a to včetně těžkých případů.

Za posledních sto let se svět potýkal se třemi velmi vážnými epidemiemi chřipky. Nejhorší z nich byla španělská chřipka, která v roce 1918 zabila víc než 50 milionů lidí, hlavně mladých dospělých. Nakazilo se jí až 40 procent světové populace. Pandemie v letech 1957 a 1968 pak usmrtily statisíce hlavně starších lidí.

Novému nebezpečí jsme se věnovali v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Virus prasečí chřipky má v Mexiku 81 obětí, v EU zatím nákaza není
USA hlásí další případy prasečí chřipky

Lenka Kabrhelová, Vít Pohanka, Václava Marešová, Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme