V Drážďanech budou opět protestovat tisíce Němců proti islamizaci země

V Drážďanech a dalších německých městech dnes opět vyjdou do ulic tisíce lidí, kteří budou protestovat proti islamizaci Německa. Stoupencům hnutí Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes), kteří se považují za obránce hodnot západní civilizace, se nelíbí německá azylová politika. Podle nich je příliš vstřícná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Drážďanech a dalších německých městech opět vyjdou do ulic tisíce lidí na podporu protiislámského hnutí Pegida | Zdroj: Reuters

Nejsilnější baštou protiislámského hnutí jsou Drážďany, kde na poslední demonstraci před Vánoci přišlo více než 17 tisíc lidí. V ostatních německých městech má Pegida výrazně nižší podporu.

Hnutí takzvaných Evropských patriotů se rozrůstá od loňského podzimu a dnes rozděluje německou společnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Německu se chystají demonstrace stoupenců hnutí Pegida proti islamizaci země. O hnutí, jeho požadavcích a vedení mluvil zpravodaj P. Polák

Pozici hnutí vyjadřuje 19 bodů, vedle změny azylové politiky podle švýcarského modelu a ochrany hodnot západní kultury požaduje také povinnost integrace uprchlíků a posílení policie.

Nic explicitně rasistického ale program neobsahuje, proto také Pegida oslovuje velké množství lidí – na Facebooku má už její stránka přes sto tisíc „lajků“.

Protiislámské hnutí má 12členný organizační tým, ale „charismatickým“ vůdcem je Lutz Bachmann, který odmítá mluvit s médii. Má za sebou kriminální minulost, konkrétně 16 vloupaček v Drážďanech, za což dostal 3 roky vězení.

Před ním ale utekl do jižní Afriky, kde žil pod jiným jménem. Nakonec ho vyhostili zpět do Německa a do vězení. Byly u něj také nalezeny drogy, včetně kokainu. V současné době je v podmínce.

Podle průzkumů považují v současnosti dvě třetiny Němců obavy z islamizace za přehnané, v německých městech proto demonstrují tisíce lidí i proti Pegidě - za větší toleranci a otevřenost.

Kupříkladu probošt katedrály v Kolíně nad Rýnem Norbert Feldhoff vypne její osvětlení na protest proti hnutí Pegida, jehož stoupenci chtějí před katedrálou přečíst prohlášení.

Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme