V Ekvádoru v druhém kole volí prezidenta, průzkumy jsou vyrovnané

V Ekvádoru se dnes koná druhé kolo prezidentských voleb. Výsledky voleb patrně rozhodnou i o osudu zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, protože jeden z kandidátů, Guillermo Lasso, nechce Australanovi udělit azyl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na ekvádorského prezidenta. Vlevo Guillermo Lasso a vpravo Lenin Moreno

Kandidáti na ekvádorského prezidenta. Vlevo Guillermo Lasso a vpravo Lenin Moreno | Zdroj: Reuters

Průzkumy jsou velice vyrovnané a ukazují téměř stejnou podporu pro Lassa i jeho rivala, levicového vládního kandidáta Lenína Morena, jenž vyhrál únorové první kolo voleb. Tentokrát by ale mohl těsně zvítězit bývalý bankéř zastupující pravicovou koalici Lasso, řekl politolog Santiago Basabe z ekvádorské univerzity FLACSO.

Lasso již dříve prohlásil, že v případě nástupu do funkce hlavy státu vyzve Assange k opuštění ekvádorského velvyslanectví v Londýně. Moreno podle agentury AP slíbil, že jej na ambasádě ponechá. Do úřadu nový prezident nastoupí 24. května.

Assange pobývá od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kam se uchýlil z obavy, že jej Londýn vydá do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění. Assange veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že v pozadí je snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajné vládní dokumenty server WikiLeaks zveřejnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme