V Iráku dnes zemřeli tři Slováci, dva Poláci a Lotyš

V Iráku dnes zemřelo šest zahraničních vojáků. Tři Slováci, dva Poláci a jeden Lotyš zahynuli při odminovávání terénu, když nešťastnou náhodou vybuchla jedna ze zneškodňovaných min. Počet dnešních lidských obětí výbušnin v Iráku se tak blíží dvaceti - v severoiráckém Mosulu zemřelo při výbuchu automobilové nálože odpálené sebevrahy 10 lidí, a ještě před tím v Bákubě zabila nastražené bomba čtyři Iráčany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slovenští vojáci v Iráku

V Iráku zahynulo několik spojeneckých pyrotechniků. Mezi oběťmi jsou 3 slovenští vojáci, dva polští a jeden Lotyš. Stalo se tak při odminovávací operaci v oblasti Sweira v provincii Wasit jižně od irácké metropole Bagdádu. K tragickému incidentu došlo ve chvíli, kdy pyrotechnici odminovávali pozemní miny. Oznámila to celoarabská satelitní televize Al-Arabíja s odvoláním na spojenecké zdroje.

Podle expertních odhadů je v Iráku dosud téměř 30 milionů min. Některé pocházejí z poslední války v Iráku ale drtivá většina z předchozích válek a konfliktů z irácko íránské války nebo z války v zálivu před třinácti lety.

Polsko má v Iráku mnohonárodní kontingent s 6500 muži. Pokud se potvrdí informace o mrtvých slovenských vojácích, půjde o první slovenské oběti irácké operace. Polsko už mrtvé v Iráku zaznamenalo: byli zabiti čtyři polští vojáci a dva civilisté - novinář a jeho kameraman. Pobaltské státy zatím žádnou oběť v Iráku nezaznamenaly.

očet dnešních lidských obětí výbušnin v Iráku se tak blíží dvaceti - v severoiráckém Mosulu zemřelo při výbuchu automobilové nálože odpálené sebevrahy 10 lidí, a ještě před tím v Bákubě zabila nastražené bomba čtyři Iráčany. Dalších nejméně 100 Iráčanů bylo zraněno. Stalo se tak při pokusu o atentát na představitele bezpečností komise ve městě.

Neznámí útočníci umístili na místo, kudy měl projíždět generál, automobil naložený výbušninami. Podle posledních informací ale zřejmě není generál mezi oběťmi, kterými se stali především civilisté. Exploze nastala vedle jednoho z hlavních mosulských hotelů. Zpravodaj arabské satelitní televize Al Arabíja přímo z místa útoku řekl: "Byla to velká exploze. Při výbuchu se vznítilo také 9 okolo stojících aut. Zapálená auta doslova vybuchovala jedno od druhéhoh. Řada sousedních budov je vážně poškozena."

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme