V Izraeli začaly předčasné parlamentní volby, pravice může ještě posílit

Pět a půl milionu izraelských voličů hlasuje o složení příštího parlamentu. Za vítěze předčasných voleb průzkumy označují dosavadní pravicové spojenectví premiéra Benjamina Netanjahua. Hraje se ale o to, jestli si Netanjahu přibere do koalice pravicové radikály, nebo centristické strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci dosavadní pravicové vládní koalice Likud Bejtejnu | Foto: Břetislav Tureček

Rozhádané centristické strany zvažovaly, že se spojí, aby vytvořily protiváhu pravici a aby tak Netanhajua přiměly sáhnout právě po nich. To by podporoval izraelský prezident Peres a panuje tu přesvědčení, že v zákulisí tahá tímto směrem za nitky také americký prezident Obama.

Druhu možností totiž je, že Netanjahu vezme do vlády pravicové extremisty z uskupení Židovský domov. Stejně jako se palestinští radikálové odmítají smířit s existencí Izraele, ti židovští odmítají možnost, že by svůj stát měli Palestinci. A strana s takovými názory v izraelské vláda by se snažila definitivně pohřbít mírový proces.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme