V Keni začaly prezidentské volby. Provází je napětí a násilnosti

V Keni začaly prezidentské volby, které opět provázejí nepokoje. Podle posledních informací při nich zahynulo už nejméně 15 lidí, z toho devět policistů. Etnické násilí po posledních prezidentských volbách v roce 2007 si vyžádalo přes tisíc lidských životů a vyhnalo z domovů čtvrt milionu obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby v Keni | Zdroj: Reuters

Nově přijaté změny ústavy by měly zajistit, aby letošní volby nerozdělily zemi podle etnických hranic tak jako v minulosti. Kandidáti musí získat podporu ve více regionech. Zda to ale zabrání povolebním násilnostem není ani zdaleka jisté.

Mezi letošní favority voleb patří současný premiér Raila Odinga, který při minulých volbách prohrál. Ten, poté co odvolil, řekl, že bude akceptovat jakýkoliv výsledek voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách v Keni mluvil redaktor Ondřej Bouda

Druhým favoritem je vicepremiér Uhuru Kenyatta z tábora současného prezidenta, kterého příští měsíc čeká soud u Mezinárodního trestního tribunálu za podíl v povolebním násilí. Ten ale zdaleka tak smířlivý nebyl.

Minulé volby v roce 2007 byly z velké části zmanipulované, na čemž se shodli nejen obyvatelé Keni, ale i mezinárodní pozorovatelé. Po zveřejnění výsledků se po celé zemi sešla řada klidných demonstrací. Na některých místech ale nepokoje přerostly v krvavé etnické střety.

Ty nakonec trvaly asi dva měsíce, zemřelo až 1500 lidí a čtvrt milionu obyvatel uteklo ze svých domovů.

Ondřej Bouda, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme