V Mexickém zálivu se potopila další plošina

V Mexickém zálivu došlo k další havárii na ropné plošině. Potopila se plošina, na které byla plovoucí ubytovna pro dělníky těžebních společností. Všech 713 lidí se podařilo evakuovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropné plošiny

Ropné plošiny | Foto: Comstock Images

Plošina se naštěstí nevyužívala k těžbě, takže nehrozí tak rozsáhlá ekologická katastrofa, jako loni v případě plošiny Deepwater Horizon. Nicméně ve skladech na ní je asi 2 tisíce barelů nafty a 80 barelů kerosenu. Nic z toho ale do moře zatím prý neuniká. Hotelová plošina se potopila, protože do jednoho z pontonů natekla voda. Proč k tomu došlo, se ale teprve zjišťuje.

Přes další nehodu, která naštěstí dopadla dobře, se těžaři chtějí vrátit i na hluboké moře. Spojené státy už loni v říjnu ukončily moratorium na hlubinnou těžbu. Pro Američany je tato těžba klíčová, protože se chtějí zbavit závislosti na dovozu ropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další nehodě plošiny v Mexickém zálivu informoval Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Ale až letos v únoru rozdaly deset nových povolení. Stále ještě totiž připravují nová pravidla, která by zabránila tak rozsáhlým katastrofám. Navíc se ještě vymýšlí nové technologie. Jak bezpečnostní prvky, které by minimalizovaly riziko nehody, tak i způsoby likvidace následků.

To byl totiž před rokem největší problém, že s takovými operacemi nebyly vůbec žádné zkušenosti ani vyzkoušené postupy, jak rychle opravit vrt v hloubce jednoho a půl kilometru. O bezpečnosti vrtů na hlubokém moři se byl včera přesvědčit americký ministr pro vnitřní záležitosti a byl prý překvapen jak moc se zlepšila bezpečnost od nehody Deepwater Horizon. Připustil ale, že je ještě co zlepšovat.

Od loňské nehody s rozsáhlým únikem ropy do moře se nyní chystá první valná hromada společnosti BP. Při té příležitosti chtějí přímo v Londýně demonstrovat například rybáři z Mexického zálivu; spousta z nich si dokonce pořídila akcie podniku a chtějí narušit i jednání.

BP následky nehody trpí dodnes. Nejenže se pořádně nevypořádalo s poškozenými, ale třeba ruský Rosneft opět odložil výměnu akcií s BP v hodnotě 10 miliard dolarů.

Ondřej Bouda, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme