V Německu se znovu rozhořela debata o jaderné energii

V Německu se znovu intenzivně diskutuje na téma jaderné energetiky. Společnost EnBW totiž požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení životnosti jedné z atomových elektráren. Reaktor Neckarwestheim I měl být přitom odpojen ze sítě už v roce 2008.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná elektrárna

jaderná elektrárna | Foto: Petr Večeřa

Ekologové bijí na poplach. Podle nich se za žádostí společnosti z Bádenska-Württemberska skrývá čirý politický kalkul. Odpůrci jaderné energetiky se domnívají, že EnBW se spoléhá na vítězství křesťanských demokratů s liberály v příštích volbách do Spolkového sněmu. Těmto formacím se přitom nelíbí slib upustit do roku 2021 od získávání elektřiny z jádra.

Tento závazek přijala už předchozí vláda Gerharda Schrödera a CDU/CSU s FDP by ho mohly přehodnotit. Podle energetické společnosti by Neckarwestheim I měl zůstat v provozu zhruba dalších osm let. "Výměnou" koncern nabízí předčasné odpojení elektrárny Neckarwestheim II, která podle původních plánů měla vyrábět elektřinu až do roku 2021. Mezi německou veřejností převažuje odpor vůči jaderné energetice.

"Lidé už nepřijímají argumenty části politické a vědecké elity, která výstavbu atomových elektráren obhajovala třeba ochranou klimatu. Nemáme ani vyřešenou otázku konečného úložiště jaderného paliva, takže převládá názor odstavit elektrárny, než se otázka, co s vyhořelým palivem, neúnosně prodraží," řekl před časem Českému rozhlasu Lutz Mez z berlínské Svobodné univerzity.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme