V Nizozemí slintavka už na dvou místech - ČR prodlužuje opatření
V Nizozemí se objevily dva případy epidemie slintavky a kulhavky. Druhé ohnisko nákazy lokalizovalo nizozemské Ministerstvo zemědělství na farmě ve městě Oende. Evropská komise proto navrhla stálému veterinárnímu výboru Unie, aby uvalil embargo na vývoz zvířat a masa z Nizozemí. Česká veterinární správa proto prodlužuje mimořádná opatření proti zavlečení infekce do země.
Nizozemí se obává, že slintavka a kulhavka zasáhne jeho území mnohem silněji, než to zažila Francie. Zatímco ve Francii obejvili minulý týden veterináři jednu farmu s nákazou a uvalili embargo na pohyb zvířat v oblasti Mayenne a Ohm, v Nizozemí je slintavka a kulhavka prokázána ve dvou regionech. Nizozemské úřady nejprve oznámily, že epidemie se objevila u čtyř krav na farmě Ost na východě země. Nakažený dobytek ihned veterináři utratili a teď hodlají přikročit k likvidaci všech zvířat v okruhu jednoho kilometru od farmy. Několik hodin poté holandská veterinární správa potvrdila epidemii také na kozí farmě Oende v provincii Gendreland.
Média upozorňují, že slintavka a kulhavka se určitě dostala na území Nizozemí z Velké Británie, kde už už nákaza zasáhla více než 350 farem. Nizozemí spolu s Francií patří mezi největší dovozce masa a zvířat z Britských ostrovů.
Opatření proti zavlečení této choroby na naše území kvůli nákaze v Nizozemí neskončí k 27. březnu. Státní veterinární správa totiž svůj postup odvozuje právě od situace v okolních státech. Z hranic by dezinfekční rohože a koše na potraviny živočišného původu mohly zmizet o týden nebo 14 dní později než původně odhadovaný termín. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna bude záležet na nákazové situaci v Evropě.
Francie odmítá očkovat dobytek proti slintavce a kulhavce. O aktuálním stavu této nákazy a opatřeních, která mají zabránit jejímu šíření, dnes v Paříži mluvil s novináři francouzský ministr zemědělství Jean Glavani.
Zatím jsou přímo postiženy jen dvě farmy v departmentu Mayenne a Loirette a v dalších pěti oblastech se uplatňují zvýšená preventivní opatření. Ale mediální efekt záběrů z hromadných likvidací dobytka dělá velké oči a nafukuje do obřích rozměrů strach a obavy. Glavani prohlásil, že vláda nemá nic proti očkování a že zdrženlivost v tomto směru má ekonomické zdůvodnění. Když začneme očkovat, po dobu 2 až 3 let nebudeme moci vyvézt jediný dobytčí kus. Připomněl také, že na pondělním jednání ministrů EU požadoval, aby se otázka očkování vzala na vědomí a aby se každá evropská země začala na tuto eventualitu připravovat. Nicméně bych se tomu raději vyhnul. Soudím, že drakonická opatření, která jsme nyní zavedli, přinesou ovoce a že pak už nebude potřeba provádět další kroky.