V Nizozemí slintavka už na dvou místech - ČR prodlužuje opatření

V Nizozemí se objevily dva případy epidemie slintavky a kulhavky. Druhé ohnisko nákazy lokalizovalo nizozemské Ministerstvo zemědělství na farmě ve městě Oende. Evropská komise proto navrhla stálému veterinárnímu výboru Unie, aby uvalil embargo na vývoz zvířat a masa z Nizozemí. Česká veterinární správa proto prodlužuje mimořádná opatření proti zavlečení infekce do země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemí se obává, že slintavka a kulhavka zasáhne jeho území mnohem silněji, než to zažila Francie. Zatímco ve Francii obejvili minulý týden veterináři jednu farmu s nákazou a uvalili embargo na pohyb zvířat v oblasti Mayenne a Ohm, v Nizozemí je slintavka a kulhavka prokázána ve dvou regionech. Nizozemské úřady nejprve oznámily, že epidemie se objevila u čtyř krav na farmě Ost na východě země. Nakažený dobytek ihned veterináři utratili a teď hodlají přikročit k likvidaci všech zvířat v okruhu jednoho kilometru od farmy. Několik hodin poté holandská veterinární správa potvrdila epidemii také na kozí farmě Oende v provincii Gendreland.

Média upozorňují, že slintavka a kulhavka se určitě dostala na území Nizozemí z Velké Británie, kde už už nákaza zasáhla více než 350 farem. Nizozemí spolu s Francií patří mezi největší dovozce masa a zvířat z Britských ostrovů.

Opatření proti zavlečení této choroby na naše území kvůli nákaze v Nizozemí neskončí k 27. březnu. Státní veterinární správa totiž svůj postup odvozuje právě od situace v okolních státech. Z hranic by dezinfekční rohože a koše na potraviny živočišného původu mohly zmizet o týden nebo 14 dní později než původně odhadovaný termín. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna bude záležet na nákazové situaci v Evropě.

Francie odmítá očkovat dobytek proti slintavce a kulhavce. O aktuálním stavu této nákazy a opatřeních, která mají zabránit jejímu šíření, dnes v Paříži mluvil s novináři francouzský ministr zemědělství Jean Glavani.

Zatím jsou přímo postiženy jen dvě farmy v departmentu Mayenne a Loirette a v dalších pěti oblastech se uplatňují zvýšená preventivní opatření. Ale mediální efekt záběrů z hromadných likvidací dobytka dělá velké oči a nafukuje do obřích rozměrů strach a obavy. Glavani prohlásil, že vláda nemá nic proti očkování a že zdrženlivost v tomto směru má ekonomické zdůvodnění. „Když začneme očkovat, po dobu 2 až 3 let nebudeme moci vyvézt jediný dobytčí kus.“ Připomněl také, že na pondělním jednání ministrů EU požadoval, aby se otázka očkování vzala na vědomí a aby se každá evropská země začala na tuto eventualitu připravovat. „Nicméně bych se tomu raději vyhnul. Soudím, že drakonická opatření, která jsme nyní zavedli, přinesou ovoce a že pak už nebude potřeba provádět další kroky.“

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme