V Polsku neobstála reklama, která si pohrávala s postavou Lenina

Neslavně skončila reklamní kampaň jednoho z polských mobilních operátorů. Chtěl lákat zákazníky na levné volání prostřednictvím Vladimira Iljiče Lenina. Reklamní spoty ale nakonec musel z televize stáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volání – zadávání čísla | Foto: Petra Škarková

„Soudruzi, poslouchejte! Volejte 60 minut za jeden zlotý do všech sítí! Hurá. Pojďte do toho. Stahujte si a lajkujte na Facebooku,“ vyzýval Lenin Poláky.

Děj reklamního spotu byl následující: je romantický večer, chlapec s dívkou sedí v restauraci a chlapec najednou dívce vytáhne jakoby smítko z oka. Ale je to vlastně červené zrnko, z něhož se vylíhne Lenin. Nese hvězdu na párátku a hlásá, že je možné za jeden zlotý volat do všech sítí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč v Polsku nemohla obstát reklama s Leninem, vysvětlil Pavel Novák, někdejší zpravodaj ČRo ve Varšavě

Šlo tedy o celkem nevinnou reklamu, což ale neplatí v sousedním Polsku. Hlavně proto, že Poláci historicky nemají Rusy rádi. Nemají rádi ani třeba Němce, ale Rusy rozhodně nejvíc. Hlavně z toho důvodu, že byli řadu let pod ruským záborem – kromě pruského a rakouského.

V živé paměti ještě mají pakt Molotov-Ribbentrop, kde si tyto dvě mocnosti rozdělily Polsko a společně je napadly, stejně jako masakr v Katyni, během něhož Rusové postříleli na konci války polské důstojníky.

Proti reklamě s Leninem se také ozval Institut národní paměti, podle něhož se jednalo o zlehčování zločinů komunismu. V Polsku se obecně dbá na to, aby se prokazovala zločinnost minulého režimu. Je známo, že například v tamním parlamentu na rozdíl od jiných států nezasedají očividní komunisté.

Zkrátka nenávist vůči čemukoli, co je komunistické nebo i ruské, je v Polsku hodně velká. Proto tam reklama s Leninem nemohla obstát.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme