V Radě bezpečnosti o novém návrhu rezoluce o Iráku

Spojené státy a Británie předloží dnes Radě bezpečnosti OSN k hlasování nejnovější návrh rezoluce o Iráku. Oznámil to americký zástupce při OSN John Negroponte. Prohlásil rovněž, že očekává, že RB návrh rezoluce v stávající podobě schválí. Německý vyslanec při OSN Günter Pleuger vyjádřil souhlas s dnešním hlasováním o rezoluci, která stanovuje podmínky předávání suverenity Iráčanům, a řekl, že Německo návrh podpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

"Nový text bere v úvahu naše zájmy a já se domnívám, že se s ním můžeme spokojit," podotkl Pleuger. Německo dosud stálo na straně Francie, která požadovala, aby v rezoluci bylo výslovně uvedeno právo irácké vlády vetovat rozsáhlé operace mnohonárodních sil vedených Spojenými státy.

Nový návrh, který je již čtvrtý v průběhu dvou týdnů, ovšem francouzský požadavek nesplňuje, když uznává pouze "význam toho, aby irácká suverénní vláda souhlasila s přítomností mnohonárodních sil, a význam těsné spolupráce mezi mnohonárodními silami a touto vládou".

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme