V uhelném dole na severu Íránu došlo k výbuchu, nejméně 35 mrtvých a 69 zraněných

Výbuch v uhelném dole, k němuž došlo ve středu na severu Íránu, si vyžádal nejméně 35 mrtvých a 69 zraněných. Záchranáři kopou tunel, který má usnadnit přístup k havířům.

Teherán (Aktualizováno: 9:12 4. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jednadvacet těl mrtvých pracovníků, kteří zemřeli při výbuchu, bylo vytaženo z dolu... Bylo zde také 69 zraněných,“ citovala agentura Reuters ve středu nejmenovaného regionálního představitele provincie Golestán prostřednictvím tiskové agentury Tasnim.

Podle představitele golestánských důlních úřadů Rézy Bahramího ale vynesená těla patřila mrtvým horníkům, kteří do dolu sestoupili pomoci svým druhům. „Tato bilance nezahrnuje 32 havířů, kteří jsou v dole zavalení,“ dodal.

Uhelný důl má 500 zaměstnanců a při výbuchu, který se udál ve 12:45 místního času (9:45 SELČ), docházelo k výměně směny. Prezident Hassan Rouhani na místo poslal ministra práce a sociálních věcí, aby dohlížel na probíhající záchranné práce, informovala o tom státní agentura IRNA.

Mokadam rovněž uvedl, že prvních 25 lidí, kteří se snažili do šachty vstoupit a pomoci horníkům, muselo být převezeno do nemocnic, protože se nadýchali plynu.

Ředitel Červeného půlměsíce v Golestánu Hosejn Ahmadí v té době řekl, že záchranáři kopou tunel, který má usnadnit přístup k havířům. V podzemí se podle něj ale nahromadilo velké množství metanu, což operaci komplikuje.

Íránská televize Press TV oznámila, že jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Důl zaměstnává více než 500 lidí, uvedla agentura AP.

Šéf záchranářských oddílů Pírhosajn Kúlívand původně tvrdil, že v jedné části dolu zůstalo uvězněno 40 horníků, dalších 30 pak na jiném místě. Výbuch podle něj nastal, když se horníci snažili uvést do chodu motor jednoho z vozíků.

Khoshyeylāq leží zhruba 375 kilometrů severovýchodně od Tehránu, hlavního města Íránu.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme