V USA odhalili rozsáhlý podvod s dávkami pro postižené útoky z 11. září

Desítky newyorských policistů a záchranářů údajně zneužívaly dávky pro lidi postižené atentáty z 11. září 2001. Podle obžaloby u lékařských prohlídek lživě tvrdili, že trpí posttraumatickým šokem ze zaměstnání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník lidí, kteří zahynuli v budovách World Trade Centra po útoku letadel 11. září 2001 | Foto: Kateřina Křenová

Díky tomu dostávali vysoké sociální dávky, někteří z nich si za více než desítku let přišli až na statisíce dolarů. Newyorské úřady v kauze zatím obvinily více než sto lidí, ti mohli způsobit škodu v řádech desítek milionů dolarů.

"Asi polovina z obviněných lhala o tom, že jejich psychiatrické postižení způsobily útoky z 11. září." řekl newyorský prokurátor Cyrus Vance.

Podle vyšetřovatelů k tomu bývalé policisty a několik hasičů naváděli jejich někdejší nadřízení. Ti jim prý napovídali, co mají říkat u lékařských prohlídek. Jejich postup popsal policejní vyšetřovatel Bill Bratton.

"Používali velmi podobný jazyk, velmi podobně popisovali to, co se jim dělo."

Podvody pomohly odhalit sociální sítě. Údajní postižení na nich ukazovali fotky, ze kterých bylo zřejmé, že vedli velmi aktivní životy. Jeden muž je třeba vyfocený při vodním lyžování, další zase při potápění. Úřadům přitom tvrdili, že kvůli svým psychickým problémům nemohou ani vycházet z domů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme