V USA si lidé připomněli 45 let od smrti Martina Luthera Kinga. Třeba kampaní proti násilí

V USA končí akce spojené s výročím smrti Martina Luthera Kinga. Baptistického kazatele, který se stal jednou z nejvýznamnějších postav afroamerického hnutí za lidská práva si Američané připomínali celý týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Memphisu ve státě Tennessee v USA. Skupiny dělníků u příležitosti 45. výročí smrti M. L. Kinga demonstrují za lepší podmínky

Demonstrace v Memphisu ve státě Tennessee v USA. Skupiny dělníků u příležitosti 45. výročí smrti M. L. Kinga demonstrují za lepší podmínky | Zdroj: ČTK

„Sním o tom, že jednou v rudých kopcích Georgie zasednou k jednomu stolu synové bývalých otroků se syny bývalých otrokářů jako bratři,“ řekl Martin Luther King ve svém nejslavnějším projevu 28. srpna 1963 ve Washingtonu.

Výročí si Amerika připomínala celý týden. Hlavní den byl čtvrtek, tedy datum, kdy byl Martin Luther King zastřelený.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akcích k výročí smrti M. L. Kinga informoval zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Představitelé černošských komunit v průběhu týdne pořádali různá shromáždění. Třeba v Atlantě v jižanské Georgii, kde žije Afroameričanů hodně, vyhlásili kampaň Martina Luthera Kinga proti násilí. To černošskou menšinu stále sužuje, a to nejen ze strany bílé většiny, ale i mezi Afroameričany samotnými.

Asi největší ohlas však mělo zveřejnění historických policejních záběrů usvědčeného atentátníka Jamese Earla Raye, který byl zatčený ve Velké Británii, odkud byl převezen do USA. Zveřejněno bylo video, které publikovala všechna hlavní americká média a i řada zahraničních.

Za dobu, která uplynula od Kingovy smrti, se postavení černošské menšiny v USA zlepšilo, více jich například studuje na vysokých školách a jsou vidět i ve vysokých funkcích ve státních službách i v soukromých firmách, menšina se ovšem stále potýká s řadou problémů.

Martin Luther King | Foto: www.medaloffreedom.com

Hlavně ve velkých městech žijí Afroameričané často odděleně a mají také mnohem větší nezaměstnanost než běloši. Několikanásobně větší je také pravděpodobnost, že spáchají nějaký trestný čin a dostanou se do vězení.

Problémy jsou však spíše rázu sociálního či sociálně-kulturního, než že by je někdo ze strany vlády utlačoval. To by si těžko někdo mohl dovolit.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme