V zahraničí se píše i o zadržených Češích

Mezi témata, kterým se věnují přední světová periodika, přibyl i případ dvou na Kubě zadržovaných Čechů. Mezi těmi ostatními zůstává takzvaný balkánský syndrom a stále větší pozornost získávají blížící se volby v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případu dvou zadržovaných Čechů na Kubě začíná věnovat stále větší pozornost i americký tisk. Z listu The Washington Post, podle kterého se může Kuba co se síly Česka týká dost přepočítat, cituje naše zpravodajka ve Spojených státech Olga Krupauerová:

V souvislosti s aférou balkánského syndromu přináší dnešní britský Independent svědectví obyvatel bosensko-srbského města Doboj, kde byla v roce 1995 použita munice s ochuzeným uranem. Jeden z místních radních uvádí: „Zhruba 10 měsíců po bojích jsme začali pozorovat zvláštní věci. Zvířata se rodila s vážnými deformacemi a nežila příliš dlouho. Rostliny a tráva po nějaké době zhnědly a vypadaly jako spálené. Potíž byla v tom, že to nikdo nemohl podrobněji sledovat - byla válka. Nevěděli jsme nic o uranu nebo radiaci. Já sám jsem měl zdravotní problémy. V 18 dnech jsem zhubnul o 22 kilo a ztrácel jsem hlas. Kdybych nebyl poslán ke specializovaným lékařům do Bělehradu, nepřežil bych," dodává. Vědci mají v této souvislosti k dispozici jen zlomek dokumentace. Ta buď nebyla vedena vůbec nebo byla následně zničena. Před začátkem soudního procesu s Biljanou Plavčičovou v Haagu se o zmizení těchto záznamů postarala i ona sama - snad výměnou za příslib vlád NATO, aby obvinění proti ní bylo zmírněno, spekuluje na závěr dnešní Independent.

A ještě jednou deník The Washington Post, který hodnotí také uplynulou dekádu boje USA proti Iráku. List poznamenává: Po deseti letech války, ve které Spojené státy zničily většinu vojenského potenciálu Iráku, a po uvalení ekonomických sankcí, je prezident Saddám Husajn stále u moci. Ve svém televizním projevu k 10 výročí zahájení války v Zálivu, Husajn vyzval Araby, aby se spojili proti vlivu cizinců na Blízkém Východě. A volal po osvobození palestinských území „od řeky až po moře". „Poté co děti, mládež a staří Palestinci, muži a ženy čelili americkým zbraním a kamenům sionistů," řekl Husajn, „může ještě strach najít cestu do srdce Araba? Arabský národ je náš národ. Patříme mu a on patří nám. Je naší pýchou a sílou." Ambiciózní plány Saddáma Husajna sdílí i jeho syn Uday, který jako poslanec přednesl minulý týden iráckému parlamentu návrh na úpravu mapy Iráku. Na jeho základě by v nové podobě takzvaného velkého Iráku měl být zahrnut i Kuwajt, uzavírá dnešní Washington Post.

Německý Die Welt dnes k blížící se volbě izraelského premiéra poznamenává: "Barakův nástupce musí být Superman i král Šalamoun. Barak kdysi sliboval Izraelcům lepší časy a lepší vládu. Izraelci ale měli jiný důvod, proč volit Baraka: Chtěli se zbavit Netanjahua. Nakonec však mezi Barakem a Netanjahuem není velký rozdíl. Oba slouží stejné elitě, jsou téměř stejně staří a jejich rodiny pocházejí z východní Evropy. Barak si ale na rozdíl od svého předchůdce razil vlastní cestu, ba co víc: věděl lépe než ostatní, co je pro Izrael dobré. To však v Izraeli nehraje žádnou roli. V Izraeli jde o dělení, kompromisy, vyjednávání, emoce, moc, peníze a hrdost. Barak není správným mužem pro tyto neprůhledné taktiky a iracionální struktury. Ostatně, kdo je tím správným?"

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme