Válka v Pobřeží slonoviny zřejmě skončila zajetím exprezidenta Laurenta Gbagba
Noční můra skončila, v Pobřeží slonoviny znovu zavládne mír. Tak hodnotí definitivní porážku bývalého prezidenta africké země Laurenta Gbagba jeho rivalové, i například bývalá koloniální mocnost Francie. Dobytím Gbagbovy opevněné rezidence v Abidžanu zřejmě dnes skončil několikatýdenní konflikt, ve kterém od začátku vítězili ozbrojenci podporující mezinárodně uznávaného vítěze voleb.
Milice Alassaneho Ouattary postupovaly v ofenzívě od severu k jihu a v posledních dnech se snažily dostat pod kontrolu největší město Abidžan. To se jim zřejmě podařilo vpádem do Gbagbovy pevnosti, který podle svědků podporovali ze zálohy vojáci OSN a Francie.
Bývalý křesťanský vůdce kakaové velmoci Gbagbo je teď v zajetí svého úhlavního rivala Ouattary, původem muslima ze severních vzbouřeneckých území.
Zatčeného Gbagba už dokonce ukázali v televizi Ouattarových stoupenců. Podle velvyslance Pobřeží slonoviny při OSN se Gbagbo těší dobrému zdraví a čeká ho soud.
Ouattara je vzdělaný muž, ekonom, který má dlouholetou praxi v mezinárodních institucích. Pobřeží slonoviny by se mohlo vydat od diktatury k přijatelnějšímu režimu.
„Taková naděje tam určitě je. Bude ale velmi záležet na tom, co Ouattara v následujících dnech a měsících udělá. Společnost v zemi je hluboce rozdělená – jak v etnoregionálních, tak i náboženských liniích. Objevily se ale i informace, že i Ouattarovy jednotky způsobily masakry proti civilním obyvatelům,“ říká afrikanistka Kateřina Werkmanová.
Velkou roli bude hrát i to, kdo Gbagbu zatkl, aby Ouattara nebyl vnímán jako francouzská loutka.
„Komplikovalo by mu to snahu o usmíření společnosti a získání Gbagbových přívrženců. Francouzi roli hrát budou, jsou významným obchodním partnerem země, ale měli by se zdržet zpátky, aby situaci dál nekomplikovali,“ dodává afrikanistka Kateřina Werkmanová.
„Já jen doufám, že se Laurentovi Gbagbovi dostane spravedlivého procesu. Kdyby býval odstoupil včas, kdyby i poté, co se týdny odmítal vzdát se moci přistoupil na nabídky exilu, azylu v nějaké africké zemi, tak vůbec nemuselo dojít k násilnostem, které si vyžádaly stovky životů a více než milion lidí vyhnaly z domovů,“ říká zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Konflikt na západě Afriky si vyžádal přes tisíc životů. Dosavadní prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo odmítal uznat porážku loňských listopadových voleb. Za Alassana Ouattaru - vítěze podzimních voleb, se ve sporu stavěla i mezinárodní komunita, v čele s bývalou koloniální mocností Francií.