Varšavská záchytka si zřejmě připíše nelichotivý rekord

Po prvním půlroce bývá čas na částečné bilancování. Provedla jej i varšavská záchytná stanice. Zatím se zdá, že by letos mohla překonat nelichotivý rekord starý skoro třicet let. Tehdy v roce 1975 na záchytku policie odvezla 42 tisíce opilců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž se sklenicí | Foto: Jan Rosenauer

Od začátku roku už noc na varšavské záchytné stanici strávilo 21 tisíc lidí v podnapilém stavu. Pokud se současný trend udrží, vyrovná a možná i překročí záchytka rekord z pětasedmdesátého. Teď přivážejí policisté a strážníci denně na stanici k vystřízlivění 110 až 130 pacientů. Loni jeden a ten samý člověk - rekordman mezi opilci - proti své vůli navštívil záchytku dokonce 80 krát.

Ještě trochu čísel ze statistiky varšavské záchytné stanice. Její nejstarším pacientům bylo přes 80, nejmladšímu násoskovi zpitému do němoty bylo 11 let. Nejvíce promile měl v krvi jeden vesničan - sedm! Nejlépe se držel jiný přespolní piják. Ačkoli mu dechovým testem naměřili 6,2 promile alkoholu, zcela plynule všem okolo vysvětloval, že je střízlivý. Stál přitom pevně na nohou. Největší skupinu pacientů tvoří nezaměstnaní. Nejméně je osob tzv. svobodných povolání. Ty všechny na záchytku přiváží policie, nebo městská stráž.

Zákazníky záchytky ale v její 48leté historii bývali i vysoce postavení politici, umělci, podnikatelé, lékaři a známí právníci. Pro ty prvně jmenované často nejezdila policie, ale sanitka. Vystřízlivění stojí ve varšavské záchytné stanici tolik, co poměrně slušný hotel - 230 zlotých, tedy asi 1600 korun.

Statistiky udávají, že od roku 1990 pomalu, ale vytrvale roste počet lidí, kteří mají problém s alkoholem. Pokud tedy i v druhém pololetí budou Varšavané pít tak, jako v prvním půlroce, bude rok 2004 opět rekordním v počtu klientů zdejší záchytky. Takový rekord se ale asi nikdo nebude snažit nechat do knihy pánů Guinessových zapsat.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme