Vatikán zveřejnil závěť Jana Pavla II.

Vatikán dnes zveřejnil závěť zesnulého papeže Jana Pavla II. Dokazuje mimo jiné, že hlava katolické církve před pěti lety uvažovala o rezignaci. V Římě mezitím vrcholí přípravy na páteční pohřeb - město očekává v den posledního rozloučení s papežem na 4 milióny návštěvníků z celého světa. V deset hodin večer se uzavřely dveře Svatopetrského chrámu, kde se s Janem Pavlem II. v uplynulých dnech loučili poutníci z celého světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na Svatopetrském náměstí zapalovali svíčky

Lidé na Svatopetrském náměstí zapalovali svíčky | Foto: AFP

Patnáctistránkovou závěť psanou v polštině začal Jan Pavel II. psát už necelý rok po svém zvolení. Obsahuje převážně doporučení a úvahy o duchovním poslání katolické církve, ale i ekumenický odkaz. Právě přátelství a porozumění mezi jednotlivými náboženstvími bylo jednou z věcí, o kterou se zesnulý papež snažil po celou dobu svého pontifikátu.

Jan Pavel II. se v testamentu zmiňuje i o tom, že uvažoval, že by po smrti spočinul ve své domovině - v Polsku. Nakonec ale nechal rozhodnutí na kardinálech a ti, jak známo, rozhodli, že bude pochován ve Svatopetrské kapli.

Jan Pavel II. přiznává, že v roce 2000 uvažoval o rezignaci, ale nakonec naplnil své poslání navzdory zdravotním problémům až do konce.

Řím už zcela ovládly horečné přípravy na páteční pohřeb. "Věčné město" je naplněné poutníky k prasknutí, další jsou stále ještě na cestě. Před Svatopetrskou bazilikou odpoledne ještě stál mnohatisícový dav. Tentokrát ho tvořili téměř výlučně poutníci ze zahraničí, zejména věřící z Polska, ale také Češi, Slováci, Slovinci, Chorvaté, a nechyběli ani Brazilci a Libanonci. Nehledě na včerejší uzavření fronty byl nakonec ještě povolen vstup do baziliky organizovaným skupinám.

V devět hodin večer kordony bezpečnostních sil neprodyšně uzavřely okolí Svatopetrského náměstí. O něco později se zavřely i velké dveře Svatopetrské baziliky za posledními poutníky. Na vylidněném náměstí, kde je již vše připraveno na pohřební obřad, přišly ke slovu zvláštní bezpečností oddíly se psy, které kontrolují každý metr a každý kout v bazilice, na náměstí a přilehlých zónách.

Ve dvě hodiny ráno se v Římě zastaví veškerý automobilový provoz. V den pohřbu budou moci jezdit pouze hromadné dopravní prostředky a motocykly.

Italský premiér Silvio Berlusconi se obrátil na polského prezidenta Aleksandra Kwaśniewského, aby upozornil polské věřící, jedoucí do Říma, že se do přelidněného centra města už nedostanou. Kwaśniewski o potížích na cestě do Vatikánu informoval polskou veřejnost.

Prezident věří, že polští poutníci složitost situace pochopí. Mnozí z nich se už nedostanou ani do města a zítřejší pohřeb budou muset sledovat na velkoplošných obrazovkách, umístěných i několik desítek kilometrů od Říma. V autobusech s nimi jedou i reportéři polských médií. Ti potvrzují, že do Říma se už prakticky po silnici nedá projet.

"Jedeme už půldruhého dne a teď jsme zůstali stát v gigantické koloně asi sto kilometrů před Římem. To je ten nekritičtější úsek naší cesty. Možná, že někdo bude mít štěstí a dostane se alespoň na okraj města k metru," hlásil zpravodaj rádia TOK FM z jednoho autobusu.

Polští poutníci to zatím nesou klidně. Říkají, že jim nevadí, když se do Vatikánu nedostanou. Chtějí být ale co nejblíže svému papeži.

Martin Dorazín, Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme