Ve Francii poprvé převažují stoupenci evropské ústavy

Poprvé po více než měsíci, kdy ve Francii narůstal počet odpůrců Evropské ústavní smlouvy, ukázaly výsledky průzkumu veřejného mínění, že se stav věcí nečekaně obrátil. Nový průzkum naznačuje, že většina Francouzů se začíná přiklánět k přijetí ústavy. Referendum se bude konat 29. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Champs Elysées a Vítězný oblouk | Foto: Jan Rosenauer

Podle průzkumu agentur TNS-Sofres-Unilog by 52 procent zúčastněných mělo v referendu hlasovat pro schválení Evropské ústavní smlouvy, proti 48 procent. Nejnovější průzkum se uskutečnil ve dnech 27. a 28. dubna, tedy ještě před televizním vystoupením bývalého premiéra Lionela Jospina, který voličům vysvětloval nezbytnost schválení návrhu euroústavy.

S jeho projevem se ztotožnil i prezident Chirac, jehož popularita od zahájení kampaně na podporu ústavy nepřestává klesat. Ve čtvrtek však prezident využil úspěchu prvního letu nového Airbusu A380, který označil za významný moment pro Evropu. Podle některých je důvod obratu veřejného mínění možné hledat právě v této události.

Veronika Lefrancois, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme