Johnson odmítl vypsání nového skotského referenda. Slíbil, že Británie bude dělat věci lépe

Staronový britský premiér Boris Johnson v telefonátu s předsedkyní Skotské národní strany Nicol Sturgeonovou odmítl vyhlášení nového referenda o skotské nezávislosti. Během sobotní návštěvy severovýchodu Anglie také přislíbil Britům návrat sebedůvěry a poděkoval za podporu.

Londýn (Aktualizováno: 17:07 14. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson hovořil v obvodu Sedgefield, který od třicátých let tradičně drželi labouristé | Foto: Lindsey Parnaby | Zdroj: Reuters

„Získáme zpět naši národní sebedůvěru, charisma a sebejistotu a jako země budeme dělat věci jinak a lépe,“ prohlásil Boris Johnson během projevu ve volebním obvodě Sedgefield na severovýchodě Anglie.

Tento obvod drželi od roku 1935 výhradně labouristé a v minulosti za něj byl zvolen do parlamentu bývalý labouristický premiér Tony Blair. Nyní ho však nově ovládají konzervativci.

Konzervativci podle odhadů přesvědčivě vítězí, Johnson i Corbyn obhájili své mandáty

Číst článek

Johnson řekl, že po volbách, které mu v 650členné Dolní sněmovně zajistily absolutní většinu, se Británie vydává na „úžasné dobrodružství“. Stejně jako v pátek ujistil, že důvěru voličů, z nichž mnozí dříve volili labouristy, nezradí.

„Umím si představit, jak tužky lidí kroužily a nejistě těkaly nad volebními lístky, než se dostaly k nám, konzervativcům. A vím, že lidé mohli změnit volební zvyky dodržované po generace, když hlasovali pro nás. Chci, aby lidé ze severovýchodu věděli, že my v Konzervativní straně a já jim důvěru splatíme,“ ujistil voliče Johnson.

Kritika Corbyna

Porážka labouristů je nejhorší za celá desetiletí, což jen zvyšuje tlak na Jeremyho Corbyna, aby z čela strany odstoupil. Ten odchod slíbil, ale postu se chce vzdát až poté, co si strana vybere nástupce. To mnohým kritikům nestačí. Trojice Corbynových synů se proti kritice otce ohradila a útoky na něj odsoudila jako odporné.

Otřásat se začíná také Corbynův stínový kabinet. Odchod již oznámil stínový ministr financí John McDonnell, navzdory tomu, že se ještě v pátek za Corbyna postavil. Nově McDonnell prohlásil, že labouristé argumentační spor v kampani sice vyhráli, ale nedokázali překonat překážku v podobě brexitu. Johnsonovým ústředním slibem v kampani bylo dokončení brexitu a vzhledem k novému rozložení sil v parlamentu bude Johnson schopen vyvést ke konci ledna Británii z Evropské unie.

„Přijde nový lídr, který si stínový kabinet vybere. Součástí toho kabinetu nebudu,“ řekl McDonnell s tím, že svůj díl práce už odvedl.

Volby hýbou Británií. Může být vítězství separatistů ve Skotsku a Severním Irsku pro Londýn hrozbou?

Číst článek

Jako možného nového lídra opozice zmiňují britská média Emily Thornberryovou, dosavadní stínovou ministryni zahraničí. Na dotaz novinářů, zda se bude o funkci ucházet, odpověděla, že stále truchlí. „Musíme dostat šanci zastavit se a zamyslet se," řekla.

„Upřímně, příštích pět let nás čeká děsná hromada práce, když jsme dostali tuhle strašnou konzervativní vládu.“

Rozdělování a nejistota

Výsledky voleb, které Velkou Británii přiblížily brexitu, znovu otevřely i otázku skotské nezávislosti. Skotská národní strana již vyslovila požadavek na vyhlášení nového referenda o nezávislosti, který dlouhodobě podporuje předsedkyně strany Nicola Sturgeonová. Ta mimo jiné uvedla, že volební výsledek její strany, která získala celkem 48 mandátů, nedává Johnsonovi právo nové referendum odmítnout. 

Proti tomuto prohlášení se však Johnson v telefonátu se Sturgeonovou jasně ohradil a vyzval Skotskou národní stranu, aby respektovala výsledky referenda o nezávislosti z roku 2014. Dále uvedl, že jako premiér má jasný záměr udržet Spojené království jednotné a vyjádřil své přesvědčení, že Skotové si další rozdělování společnosti a nejistotu nepřejí. Skotům také slíbil, že se pro ně bude při brexitových jednáních snažit vyjednat lepší životní podmínky a podnikatelům stabilní prostředí.

Skotská premiérka chce příští týden zveřejnit formální požadavek o mandát na vyhlášení nového referenda o nezávislosti. Boris Johnson dodal, že je o návrhu ochoten nadále jednat.

Jakub Lucký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme