Velká voda by už v Polsku neměla napáchat větší škody

Povodňovou pohotovost vyhlásily okresy při dolním toku Visly. Povodňová vlna postupující po řece by měla v nejbližších dnech dorazit do moře. Větší problémy by už ale podle informací zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka neměla způsobit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodňové komise v Gdaňsku a dalších městech kolem dolního toku Visly jsou přesto v pohotovosti a sledují zaplnění koryta a pevnost protipovodňových hrází. Více než síly vody se ale obávají jejího znečištění. Gdaňský hygienik varoval obyvatele před konzumací ovoce a zeleniny, která mohla přijít do styku s vodou z rozbouřené řeky. Byly v ní totiž zjištěny nežádoucí bakterie, například salmonely.

Hladina Visly v zaplavených oblastech Lubelského vojvodství jihovýchodně od Varšavy už postupně klesá. Podle zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka to ale ještě neznamená konec boje o udržení protipovodňových valů podél toku největší polské řeky. Povodňová vlna sice už Lubelské vojvodství minula, ale zanechala za sebou rozměklé protipovodňové valy, které je třeba neustále opravovat. Na několika místech podél středního toku Visly se ještě vyskytují průsaky, a tak hasiči mají stále plné ruce práce. Ministerstvo životního prostředí považuje opravu protipovodňových valů za prvořadý úkol. Náklady na likvidaci škod způsobených povodní na přírodním prostředí ministerstvo odhaduje na jednu a půl miliardy zlotých, což je přepočtu asi 15 miliard korun.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme