Velkou Británii povedou i nadále labouristé

V parlamentních volbách ve Velké Británii už po třetí za sebou vyhráli labouristé. Ovšem převaha nad konzervativci je citelně nižší než v minulém volebním období. Premiér Tony Blair večer oznámil složení svého nového kabinetu - změny zaznamenala především ministerstva obrany a zdravotnictví. Ve funkcích naopak setrvají tři ministři, například i šéf resortu financí Gordon Brown a ministr zahraničí Jack Straw. Z volební porážky už vyvodili důsledky konzervativci. Jejich šéf Michael Howard oznámil, že rezignuje na svoje místo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

královna Alžběta II. a T. Blair

královna Alžběta II. a T. Blair | Zdroj: ČTK

Vytvořením nové vlády vítěze čtvrtečních parlamentních voleb Tonyho Blaira pověřila královna Alžběta II. Blair si pro pověření odjel podle tradice do Buckinghamského paláce k soukromé audienci. Vůdce poražených konzervativců Michael Howard se rozhodl na základě zatím neoficiálních výsledků voleb rezignovat na svou funkci.

Konzervativní strana sice získala více křesel v Dolní sněmovně než měla v předchozím volebním období, přesto ale nedosáhla svého cíle zvítězit. Na více hlasů v Dolní sněmovně se mohou těšit také liberální demokraté. Jejich vůdce Charles Kennedy uvedl, že po letošních volbách v Británii skončil politický systém dvou stran. Tony Blair slíbil, že zaměří svoji pozornost na zdravou ekonomiku, veřejné služby, sociální program, zákonnost a přistěhovalectví. V zahraniční politice se ale zásadní iniciativy nečekají.

Většina labouristických poslanců v parlamentě se zredukovala na šestašedesát poslanců. Nicméně výsledek voleb představuje novou kapitolu v britských dějinách. V poválečném období to byla pouze Margaret Thatcherová, které se podařilo vyhrát volby třikrát v řadě.

Konzervativci vedli důraznou protivládní kampaň, ale jejich výsledky se prakticky neliší od minulých voleb. Zato menší opoziční strana Liberálních demokratů si zvýšila počet mandátů zhruba na šedesát. Mezi labouristickými kandidáty, kteří přišli o své mandáty je Una Kingová ve východním Londýně, kterou porazil nezávislý kandidát George Galoway. Ten byl z Labour party vyloučen za kritiku války v Iráku.

Ve funkci zůstávají pouze tři členové bývalé vlády: jsou to ministři financí Gordon Brown, vnitra Charles Clarke a zahraničí Jack Straw. Ministryní zdravotnictví se stává Patricia Hewittová, zatímco dosavadní šéf tohoto resortu John Reid je pověřen vedením ministerstva obrany. Bývalý ministr obrany Geoff Hoon bude koordinátorem vlády v parlamentě.

Premiér Tony Blair po volebním vítězství prohlásil, že nový vládní tým se neoblomně soustředí na priority Britů. Do vlády se po necelých pěti měsících vrací David Blunkett, jehož Blair jmenoval ministrem práce a důchodů. Náměstkové minsitrů budou jmenováni v pondělí.

Tony Blair připustil, že ztráty jeho strany způsobila i válka v Iráku. Jak řekl , irácký konflikt rozdělil Brity. To že se Blairova podpora války v Iráku na výsledcích voleb projeví, mnozí předpokládali, říká Klára Poláčková, která v Londýně pracuje pro jednu z organizací britské vlády. "Není to ani tak o volbě strany, je téměř jako referendum. Vyjadřují tím pro nebo proti válce," vysvětlila.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Pavla Kvapilová, Regina Prouzová-Květoňová, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme