Guaidó složil přísahu jako předseda venezuelského parlamentu. V budově byl vypnutý proud

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož řada států, včetně USA a Evropské unie, uznává jako venezuelského prezidenta, v úterý v sídle parlamentu složil přísahu jako předseda zákonodárného sboru. Před ním už v neděli totéž učinil poslanec Luis Parra za podpory levicových poslanců věrných režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó | Foto: Fausto Torrealba | Zdroj: Reuters

Venezuelské bezpečnostní síly v neděli zabránily tomu, aby se volby nového předsedy Národního shromáždění v sídle parlamentu zúčastnil Guaidó a opoziční poslanci, kteří tvoří parlamentní většinu. Parra tvrdí, že pro něj hlasovalo 81 z celkového počtu 167 poslanců.

Venezuela má dva předsedy parlamentu, opozice zvolila na vlastní schůzi Guaidóa

Číst článek

To opozice odmítla jednak s poukazem na to, že nešlo o řádné hlasování s potřebnou účastí, jednak proto, že 100 poslanců rovněž v neděli na zasedání v redakci opozičního deníku El Nacional hlasováním rozhodlo, že šéfem sněmovny zůstává Guaidó.

Bezpečnostní síly nechtěly opozici vpustit do parlamentu ani v úterý. Nakonec ustoupily, ale teprve až když v budově skončilo zasedání části poslanců podporujících Parra. Zasedání opoziční většiny se pak konalo potmě, neboť někdo odpojil elektrický proud. Nicméně Guaidó složil přísahu i za těchto podmínek.

Guaidó se loni v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil dočasnou hlavou státu, což uznalo více než 50 zemí světa včetně Česka.

Maduro, který Guaidóa vykresluje jako loutku Spojených států, se ale u moci drží navzdory nízké popularitě, protestům opozice i skutečnosti, že zemi bohatou na nerostné suroviny přivedl na pokraj hospodářského kolapsu. Svou moc opírá o represivní aparát i Ústavodárné shromáždění - paralelní zákonodárný sbor vytvořený poté, co parlament země v roce 2015 ovládla opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme