Vrah Breivik, který zavraždil 77 lidí, si změnil jméno. Stal se z něj Fjotolf Hansen

Norský vrah Anders Behring Breivik, který si odpykává 21letý trest vězení za to, že v červenci 2011 při atentátech v metropoli Oslo a na ostrově Utoya zabil 77 lidí, si legálně změnil jméno na Fjotolf Hansen. Zprávu v pátek - s odvoláním na jeho advokáta Öysteina Storrvika - přinesla agentura Reuters. „Nějaké důvody mi uvedl, ale nechci to, o čem jsme mluvili, rozebírat," řekl Storrvik.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fjotolf Hansen, původním jménem Anders Behring Breivik, u soudu | Zdroj: Reuters

Norští občané mohou svá jména v oficiálním rejstříku svobodně měnit, ale nemohou přitom volit slova, jež by mohla někoho urážet či poškodit. Podle Norského statistického úřadu má příjmení Hansen více než 52 000 lidí z celkem pěti milionů obyvatel země, kdežto křestní jméno pouze Fjotolf „méně než čtyři“.

Agentura AFP napsala, že firma Breivik Geofarm, již Breivik založil a nakoupil přes ni hnojivo na výrobu bomby, je nyní v obchodním rejstříku registrována na jméno Fjotolf Hansen.

Norský nejvyšší soud ve čtvrtek rozhodl, že se nebude zabývat odvoláním odsouzeného, který si stěžuje na podmínky ve vězení - držení v izolaci, časté osobní prohlídky, používání pout a další opatření - a který tvrdí, že Norsko porušuje jeho práva. Breivikův obhájce Storrvik vzápětí oznámil, že jeho klient se odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva.

Norský vězeňský systém je zaměřený více na nápravu zadržovaných než na trest a většina veřejnosti považuje podmínky Breivikova věznění za velmi humánní. Ve věznici v jihonorském městě Skien má Breivik k dispozici tři cely - obytnou, pracovní a tréninkovou o celkové ploše 30 metrů čtverečních.

Po celý den se mezi nimi může volně pohybovat. Má také dostatečný přístup k dennímu světlu. V celách má mimo jiné psací stůl, televizi s DVD přehrávačem, X-box, elektronický psací stroj či běhací pás.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme