Výbuch v irácké Hille zabil 125 lidí

Nejméně 125 Iráčanů zemřelo při výbuchu ve městě Hilla jižně od Bagdádu. Automobil naložený výbušninami explodoval uprostřed fronty lidí, kteří se ucházeli o práci u místního úřadu. Dalších 150 lidí bylo zraněno a počet obětí může dále vzrůstat. Agentury uvádějí, že atentát v Hille je nejkrvavější samostatnou akcí v Iráku od pádu Saddáma Husajna v dubnu 2003.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zeď zkropená krví v iráckém městě Hilla

zeď zkropená krví v iráckém městě Hilla | Zdroj: ČTK

Exploze nastala v 09:30 místního času (07:30 SEČ). Svědci uvádějí, že automobil řízený podle všeho sebevražedným útočníkem najel do davu lidí, kteří se řadili do fronty, aby získali průkazky nezbytné k žádosti o zaměstnání.

Policie na základě prvních poznatků vyšetřovatelů uvedla, že útočníci dali do vozu ničivý trinitrotoluen a těžkou munici, což svědčí o tom, že chtěli zabít co nejvíc nevinných lidí. Počet obětí a zraněných, mezi nimiž jsou i ženy a děti, ještě zvýšila skutečnost, že se místo výbuchu nachází nedaleko rušné tržnice.

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil a místní úřady nesdělily, zda někoho podezřívají. Ve městě žijí především šiíté, kteří se v hojném počtu zúčastnili lednových voleb a vyhráli je. Iráčtí ozbrojenci si právě šíitské obyvatele vybírají za cíle svých útoků, zřejmě ve snaze vyvolat pocit nejistoty a neklidu u této většinové skupiny obyvatel.

Vzbouřenci z řad hlavně islámských radikálů útočí na všechny osoby, které nějak spolupracují s prozatímní prodemokratickou iráckou vládou a s americkou armádou. Jejich nejčastějším cílem jsou irácké bezpečnostní síly, státní zaměstnanci, ale i překladatelé a další Iráčané ve službách "okupantů a jejich místních přisluhovačů".

Americký generál Pete Chiarelli, který je zodpovědný za bezpečnost v Bagdádu a okolí, ujistil, že se pokračující neodráží na výcviku iráckých výcviků a policistů. "Nedošlo k žádnému zpomalení v našem náboru. To se týká policistů i vojáků. Stále se jich hlásí víc, než dokážeme školit," řekl. Skutečností ale je, že Iráčané stále postrádají to, co si od pádu režimu Saddáma Husajna slibovala, tedy klid a bezpečí.

Hilla, která má více než 500.000 obyvatel, již v minulých měsících zažila několik teroristických akcí. Sebevražedný útok proti polské základně ve městě nepřežilo loni v únoru 11 Iráčanů, 23 osob bylo zabito v centru města loni v červnu při explozích dvou automobilů a letos 5. ledna zemřelo při útoku sebevražedného atentátníka na policejní akademii 15 lidí.

K menším útokům a šarvátkám došlo v posledních hodinách i na jiných místech Iráku. Nejméně jednoho policistu zabil výbuch auta s trhavinami, které vyhodil do povětří sebevražedný útočník v obci Musajíb nedaleko Hilly. Armáda USA dnes oznámila, že v neděli večer rebelové zastřelili ze zálohy amerického vojáka, jehož oddíl hlídkoval v jižním Bagdádu.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme