Biden by měl vyhostit 300 ruských diplomatů, vyzývají američtí senátoři. Rusko s postupem nesouhlasí

Američtí senátoři, demokraté i republikáni, vybídli prezidenta Joea Bidena, aby vyhostil 300 ruských diplomatů, pokud Moskva nevydá více diplomatických víz Američanům, aby zastupovali USA v Rusku. Oznámila to v úterý agentura Reuters. Návrh členů dvou senátních výborů, zahraničního a pro zpravodajské služby, by znamenal prudkou eskalaci pokračujícího sporu mezi Washingtonem a Moskvou o personální obsazení ambasád.

Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská ambasáda ve Washingtonu | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0) | CC BY 2.0,©

Senátoři, kteří se domáhají vyhoštění ruských diplomatů, zjevně usilují o uzavření diplomatických zařízení USA v Rusku a měli by si uvědomit, že za to budou zodpovědní, reagovalo podle agentury Interfax ruské ministerstvo zahraničí. Upozornilo přitom, že 300 ruských diplomatů ve Washingtonu ani není a že senátoři do svých čísel patrně zahrnuli i ruské diplomaty působící při sídle OSN v New Yorku.

Mučení v ruských věznicích má dokazovat nová videonahrávka. Obvinění vyšetřují místní úřady

Číst článek

Rusko v srpnu zakázalo americkému velvyslanectví v Moskvě najímat zaměstnance z Ruska či třetích zemí, což ambasádu donutilo propustit 182 zaměstnanců a zrušit smlouvy s desítkami dodavatelů, jak uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

V Rusku je nyní jen asi stovka amerických diplomatů, na rozdíl od zhruba 400 ruských diplomatů po celých Spojených státech, uvedli senátoři.

„Tato disproporce v diplomatickém zastoupení je nepřijatelná. Rusko proto musí vydat dostatek víz, aby se přiblížilo k paritě mezi počtem amerických diplomatů v Rusku a počtem ruských diplomatů ve Spojených státech,“ napsali senátoři v dopise adresovaném Bidenovi.

„Rusko proto musí vydat dostatek víz, aby se přiblížilo k paritě mezi počtem amerických diplomatů v Rusku a počtem ruských diplomatů ve Spojených státech“

senátoři Spojených států amerických

Pokud tak Moskva neučiní, americký prezident by měl podle dopisu začít s vyhošťováním až 300 ruských diplomatů.

Zhoršení vzájemných vztahů

Bílý dům a ministerstvo zahraničí na žádost o vyjádření zatím nereagovaly, dodal Reuters.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými se zhoršily mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Dále se vyostřily poté, co Biden v březnu v jednom z interview přitakal na otázku, zda svůj ruský protějšek Vladimira Putina považuje za „zabijáka“. Moskva poté povolala svého velvyslance z Washingtonu do Moskvy; USA reagovaly stejným krokem a stáhly svého velvyslance z Ruska.

Na návratu velvyslanců do svých úřadů se v polovině června dohodli prezidenti obou zemí na americko-ruském summitu v Ženevě. Moskva po dubnových sankcích Washingtonu vůči Rusku zařadila USA na seznam nikoli přátelských zemí, spolu s Českem. USA a Rusko si letos rovněž vzájemně vyhostily část diplomatů. Velvyslanectví Spojených států v Moskvě kvůli nedostatku personálu omezilo své konzulární služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme