Výročí ničivých povodní si připomíná i Sasko, stoletá voda tam zabila 21 lidí

Ničivé záplavy zasáhly před deseti lety vší silou také sousední Sasko. Stoletá voda si vyžádala 21 lidských životů. Odstraňování škod přišlo na 900 milionů eur tedy asi 23 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saský ministr Frank Kupfer si prohlíží protipovodňová opatření pod zámkem Weesenstein | Foto: Klára Stejskalová

Sílu rozvodněné Müglitz zažilo i městečko Weesenstein. „To člověk nemůže zapomenout," říká starosta Weesensteinu Jörg Glöckner.

Celé Německo obletěl obrázek babičky čekající s vnukem celou noc na pomoc. Dnes už jejich dům nestojí. Vznikla nová zástavba, kam se 80% postižených odstěhovalo.

Paní Moniku Köhlerovou s manželem tragédie před deseti lety také postihla. Vše mají podrobně zdokumentované.

„Zahrada byla celá pod vodou, v domě jsme měli asi metr dvacet vody, “ říká Köhlerová. „Škody se vyšplhaly tak na 100 tisíc eur,“ dodává manžel Jürgen.

Do domku jen pár metrů od koryta dnes poklidně bublající Červené Bystřice se Köhlerovi nastěhovali před 50 lety. Při povodních ale přišli o všechno - zařízení domu i auto. O tom, že by se přestěhovali ani na okamžik neuvažovali.

„Měli jsme pojištění, dostali jsme příspěvek od státu. Tehdy to všechno báječně fungovalo, bylo potřeba vše rychle rozhodnout, takže šla stranou i ta naše tradiční byrokracie," vysvětluje Jürgen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sasku mluví zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Sedmdesátníky Köhlerovi z míry nevyvede ani prudký liják. Další povodně se neobávají. Jsou přesvědčeni, že nový odvodňovací kanál je ochrání. Birgit Langeová z povodí Labe ukazuje, kudy kanál vede.

„Povodňové koryto Červené Bystřice jsme nechali rozšířit až na 12 metrů. Vznikly nové únikové plochy. Ale především nedaleko v Glashütte se staví 28 metrů vysoká hráz,“ popisuje žena.

Podle saského ministra životního prostředí Franka Kupfera jsou protipovodňová zabezpečení úkolem i pro další generace.

„Po roce 2002 jsme schválili protipovodňový koncept, který přijde na 2 miliardy eur. Zatím jsme investovali čtvrtinu. Doufám, že stoletá voda nepřijde, ale k povodním vždy dochází. Jsme určitě lépe připraveni, máme ochranný a varovný systém, který umožňuje, aby lidé byli včas varováni, že jim hrozí nebezpečí,“ říká ministr.

Klára Stejskalová, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru