Výsledek německých voleb je pro Washington zklamáním

Německo si v nedělních předčasných volbách zvolilo nový Spolkový sněm a svět není výsledkem hlasování zrovna nadšen. Volby totiž skončily téměř nerozhodným výsledkem, který způsobily neočekávaně vysoké ztráty dvou takzvaných "velkých lidových stran". Zklamání nad tím, že přesvědčivěji nezvítězili němečtí křesťanští demokraté, je znát zejména ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka CDU Angela Merkelová ve volebním středisku v Berlíně | Zdroj: ČTK

Američané, alespoň tady v New Yorku, se při sobotním 48. německém průvodu po 5. Avenu nezajímali o volby, ale spíše o to, kdy budou ve kterém americkém státě a městě letošní Octoberfesty.

Angela Merkelová a její CDU-CSU získaly 35 procent, a to je málo na to, by mohl Washington oslavovat porážku Gerharda Schrödera. Američané doufali, že výraznější porážka dosavadního kancléře pomůže změnit zahraniční politiku Německa, které se z pohledu Washingtonu snažilo hrát roli evropského lídra a protiváhy USA.

Angela Merkelová pro ně symbolizovala naději na posílení vztahů mezi Berlínem a Washingtonem a oslabení před válkou s Irákem tak nepříjemně viditelné osy Paříž - Berlín. Němci patří, jak tehdy řekl Donald Rumsfeld, do staré Evropy, od které se neočekávají dramatické změny zahraniční politiky.

Ani oslavujícím Američanům německého původu není jasné, proč se Němci více nestarají o řešení svého nulového ekonomického růstu a více než 10procentní nezaměstnanosti.

Deník New York Times ale uznává, že lidem okolo Schrödera se podařil v závěru kampaně mistrovský manévr proti Merkelové. Deník USA Today konstatuje, že německo-americké vztahy jsou nadále vratké, připomínají Schröderovu opozici válce v Iráku a Merkelové výroky o tom, že vztahy s Amerikou zlepší, ale vojáky do Iráku nepošle.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme